4 شگرد دلالان برای افزایش نرخ ارز | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی ۴ شگرد دلالان برای افزایش نرخ ارز

۴ شگرد دلالان برای افزایش نرخ ارز

بامداد/ آخرین گزارش ها از بازار ارز حاکی از تداوم حضور مردم و دلالان در بازار و نیز بازی های دلالان برای ممانعت از کاهش بیشتر نرخ دلار است. به گونه ای که این افراد با اقداماتی نظیر افزایش قیمت در فضای مجازی، انجام معاملات صوری، نرخ سازی از طریق فروش محدود با قیمت بالا و نیز جعل خبر، سعی در افزایش نرخ ها دارند. در این حال، کارشناسان پیش بینی می کنند که کاهش نرخ ارز ادامه داشته باشد. در این زمینه معاون رئیس جمهور، گفت: برآوردهای ما نشان می دهد که قیمت ارز باید به زیر هفت هزار تومان برسد.گزارش ایسنا از آخرین روز بازار ارز در هفته گذشته نشان می دهد که این بازار در روز پنج شنبه مانند یکی دو روز قبل، شاهد حضور انبوهی از مردم و دلالان برای خرید و فروش دلار و ارز بود. بر این اساس در آخرین روز هفته قبل، اگر چه تابلوی بسیاری از صرافی ها خاموش بود، اما برخی صرافی ها ارز را با نرخی بین ۱۴ هزار و ۳۰۰ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ می فروختند و با نرخ ۱۳ هزار و ۸۰۰ تا ۱۴ هزار تومان می خریدند. در این میان، بودند صرافی هایی که طبق اعلام کانون صرافان، نرخ ۱۰ هزار تومان را برای دلار در تابلوی خود حک کرده بودند. اما این مغازه ها کاملاً خالی از مشتری بود و کسی برای خرید و فروش مراجعه نمی کرد. صرافی بانک ملی نیز ارز مسافرتی را به قیمت ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش می رساند که مورد استقبال هم قرار گرفته بود. همزمان، بازار دلالان نیز همچنان گرم بود و محدوده قیمت آن ها برای خرید دلار از مشتری، بین ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۴ هزار تومان بود. آن ها همچنین دلار را به قیمت ۱۴ هزار تا ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان می فروختند.

۴ بازی کثیف دلالان ارز برای افزایش قیمت دلار
در این حال، خبرگزاری ایرنا به بررسی شگردهای دلالان پرداخته که در روزهای بحران، بر آتش نرخ ارز می دمیدند و هم اینک نیز با انواع روش های ایذایی، مانع از کاهش قیمت ها، به سوی پایین و برخلاف قواعد بازار آزاد می شوند. این گزارش تاکید کرده است که «دلالان ارز» فقط کسانی نیستند که در پیاده روی خیابان فردوسی ایستاده اند و ارز خرید و فروش می کنند؛ بلکه اغلب آن ها کارگزاران دلالان اصلی اند که در دفترهای تهران، هرات، سلیمانیه و دبی نشسته اند و با ارتباطات خارجی، زد و بند با برخی عوامل داخلی و تعریف منافع میلیاردی برای خود، رسماً با سرنوشت ۸۰ میلیون ایرانی بازی می کنند.طبق این گزارش، در پی افت شدید نرخ ارز که ضربه مهمی به این گروه از فعالان بازار زده است، این افراد از روز چهارشنبه یازدهم مهرماه ضدحمله خود را با چند شگرد آغاز کرده اند. اولین و مهم ترین حربه آن ها، افزایش قیمت در فضای مجازی است. این روش پیشتر نیز جواب داده است. بنابراین در سایت ها و کانال هایشان قیمت هایی بیش از آن چه در عمل، خرید و فروش می شود اعلام می کنند و عوامل شان در بازار نیز به این قیمت های ساختگی استناد می کنند.روش دوم دلالان ارز این است که برخی عوامل خود را به بازار می فرستند و در جاهایی که تجمع زیادی وجود دارد اعلام می کنند که مقدار محدودی دلار مثلاً تا سقف ۱۰ هزار دلار را به قیمت بالایی می خرند. مثلا اگر قیمت معاملاتی در آن ساعت ۱۱ هزار تومان باشد با صدای بلند می گویند که ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان می خرند و واقعا هم ۱۰ هزار دلار را با همین قیمت می خرند.اما این ها همه ماجرا نیست. در روش سوم، برخی عوامل دلالان نیز ماموریت دارند دلارهایی را به قیمت بالاتر از بهای واقعی روز و در میان جمع به همتایان هماهنگ شده خود بفروشند و در بازار جوی حاکم شود که چند معامله مثلاً به قیمت ۱۵ هزار تومان انجام شد.چهارمین شگرد دلالان اصلی دلار و حامیان پرنفوذ آنان نیز، جعل خبر است‌، به عنوان مثال یک کانال آن طرف آبی که مدام بر طبل افزایش قیمت دلار می کوبد، تصویری از تجمع مردم برای فروش دلار را به عنوان عکسی از هجوم مردم برای خرید دلار منتشر کرد.یا کانالی که پیش از این در ساعت ۱۲ نیمه شب خبر می زد که دلار هم اکنون ۱۰۰۰ تومان دیگر گران تر شد، در اولین شبی که مردم برای فروش دلارهای خانگی در خیابان های محل استقرار دلالان تجمع کرده بودند و قیمت دلار به دلیل همین مازاد عرضه پایین آمده بود، نوشت: در کجای دنیا بازار ارز ساعت ۱۰ شب باز است که قیمت پایین بیاید؟ و فراموش کرد که خود در ماه های گذشته در هر ساعتی از شبانه روز که اراده می کرد، برای دلار قیمت جعل می کرد.
برآوردها از آینده نرخ دلار
این که نرخ دلار به کدام سو و کدام رقم میل خواهد کرد، سوالی است که این روزها زیاد پرسیده می شود و کارشناسان و مسئولان نیز در خصوص آن اظهار نظر می کنند. در این زمینه، خبرگزاری مهر به نقل از انصاری، معاون رئیس جمهور، اظهار کرد: برآوردهای ما نشان می دهد که قیمت ارز باید به زیر هفت هزار تومان برسد. خبرگزاری ایسنا نیز به نقل از سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران پیش‌بینی کرد که دلارهای خانگی بیشتری به بازار وارد شوند و روند افت قیمت دلار ادامه‌دار باشد و در محدوده قیمت بازار ثانویه قرار گیرد که متعادل‌ترین قیمت برای آن است. بازاری که نرخ دلار در آن هم اینک زیر ۱۰ هزار تومان است.

منبع:خراسان