گور خوابی | واکنش‌های اجتماعی | تهدید اجتماعی | معضل اجتماعی | بامداد
: مسیر شما
یادداشت مسئله گور خوابی

بامداد : بخش بدون موضوع روزنامه خراسان به موضوع گور خوابی اختصاص دارد. در ادامه میتوانید مطلب را بخوانید.

مسئله ی گور خوابی

معضل و مسئله اجتماعی را می‌توان رویدادی نابهنجار دانست که تعادل اجتماعی را تهدید می کند و از سالی به سال دیگر رشد پیدا می‌کند. در واقع این رشد و افزایش (بیشتر کمی) از شاخصه‌های بارز آن است. گور خوابی پدیده‌ای است که برای اولین بار در فضای رسانه‌ای در گزارش روزنامه شهروند انعکاس یافت و با واکنش‌های مختلفی روبه رو شد که حتی به علت بازتاب‌های فراوان مسئله گور خوابی در ویکی‌پدیا صفحه‌ای برای آن ساخته شد که کلیدواژه‌های «گورستان نصیرآباد» و «سال ۹۵» در آن جالب توجه به نظر می‌رسد. اگر از میزان شیوع واقعی این پدیده برای رسیدن به تعریف مسئله اجتماعی عبور کنیم، یعنی اینکه گورخوابی طبق تعریف آیا یک مسئله اجتماعی است یا خیر؟ بی‌شک هیچ‌یک از ما نباید نسبت به این پدیده بی‌اعتنا باشیم. حتی اگر یک نفر به این شیوه زندگی کند باید مشکل را پیدا کنیم و در پی رفع این پدیده بربیاییم.

اما واکنش‌های اجتماعی نسبت به گور خوابی چگونه بود و این واکنش‌ها چه نتایج اجتماعی در پی دارد؟ در ابتدا باید عنوان کرد؛ نقش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی درزمانی که مسئله‌ای این‌چنینی ایجاد می‌شود غیرقابل‌انکار است. رسانه معمولاً در بازتاب این‌گونه مسائل بازخوردی عمل می کند. یعنی ازیک‌طرف خبر را پوشش می‌دهد و از طرف دیگر منتظر واکنش‌های دیگران می‌شود و این چرخه ادامه می‌یابد تا یک پدیده کاملاً تبدیل به گفت‌وگوی عمومی شود. اما بازتاب‌های اجتماعی نسبت به گورخوابی را می‌توان در مقام تحلیل به دو طیف مجزا تقسیم کرد.ازیک‌طرف عده‌ای با نسبت دادن این پدیده به ساختار اجتماعی و نقش دولت و نظام حاکمه، سعی در سرزنش این عاملان دارند و خود را به‌عنوان عقل کل، روایتگر یک داستان تراژیک در نظر می‌گیرند. این افراد در عین ایستادن در جایگاه روشنگری و بعضاً روشنفکری هیچ وظیفه‌ای برای خود در نظر نگرفته و بر تمایز بین فکر و عمل خود با دیگرانی که مقصر این وضعیت هستند صحه می‌گذارند. این دسته اگر چه به نوعی در آگاهی بخشی جامعه از این آسیب نقش دارند اما در واقع کاری جز دامن زدن به ناامیدی اجتماعی و آسوده خاطر کردن وجدانشان انجام نمی دهند!

دسته‌ی دیگر اما خود را ملتزم به‌نظام حاکمه می‌پندارند و در عمل به پایان دادن این وضعیت سهیم می‌دانند و درعین‌حال روش‌هایی را هم پیشنهاد می‌دهند اما دوباره یک مشکل راهبردی ایجاد می‌کنند و آن نادیده گرفتن و یا مهم ندانستن دیگرانی است که نسبت به این وضعیت موضع‌گیری کرده‌اند. طعنه و کنایه و در مواقعی تمسخر نسبت به این دیگران موجب شکافی مابین دو دیدگاه و در نگاه کلان بروز شکاف اجتماعی می‌شود.
متاسفانه با این وضعیت زمانی که یک مسئله اجتماعی می‌تواند بهانه‌ای برای رسیدن به انسجام و همبستگی اجتماعی باشد نتایجی چون شکاف بیشتر و گسست اجتماعی را در پی دارد. شکافی که به فضای گفت‌وگو خدشه وارد می کند و انسجام اجتماعی را هدف قرار می‌دهد. به نظر می‌رسد در چنین وضعیتی تمرکز بر حل مسئله با توجه به جایگاه و وظیفه خود ازیک‌طرف و نقش فعال ساختار اجتماعی مثل دولت در دعوت از همه عاملان اجتماعی از طرف دیگر منطقی ترین راهکار است. هم باید به‌صورت واقع بینانه رفع مشکل کرد و هم همبستگی اجتماعی را تقویت کرد. رویه‌ای که به اهداف استراتژیک کشور از جمله حفظ وحدت هم نزدیک است.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی