کاهش قیمت نفت ایران | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی کاهش قیمت نفت ایران

کاهش قیمت نفت ایران

بامداد| جدیدترین گزارش اوپک نشان داد نفت ایران در ماه جولای (تیر) ۲۵ سنت کاهش یافت و بشکه‌ای ۷۱٫۴۴ دلار فروخته شد. بنابر اعلام گزارش اوپک تولید نفت ایران نیز در ماه جولای (تیر ۹۷) ۵۶ هزار و ۳۰۰ بشکه در روز و تولید نفت عربستان ۵۲٫۸ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

اوپک در جدیدترین گزارش اعلام کرد، متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه جولای ۲۰۱۸ (تیر۹۷) با ۲۵ سنت کاهش نسبت به ماه پیش از آن ۷۱٫۴۴ دلار معامله شده است.

بر اساس این گزارش، هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه ژوئن ۷۱٫۶۹ دلار به فروش رسیده بود.

اوپک گزارش داد که قیمت نفت عربستان، ایران، کویت، ونزوئلا، امارات و اکوادر کاهش یافته است و بیشترین کاهش به امارات تعلق دارد.

متوسط قیمت نفت ایران تا جولای ماه ۲۰۱۷ برابر با ۴۹٫۳۶ دلار به ازای هر بشکه بوده و متوسط قیمت نفت ایران تا جولای ۲۰۱۸ برابر با ۶۷٫۵۶ دلار به ازای هر بشکه برآورد شده است.

نفت ایران در سال ۲۰۱۵ معادل ۴۸٫۸۰ دلار در هر بشکه فروخته شده است.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه جولای با ۵ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به ۷۳٫۲۷ دلار در هر بشکه رسیده که این رقم برای این نوع نفت در ماه ژوئن برابر ۷۳٫۲۲ دلار در هر بشکه بود.

متوسط قیمت نفت عربستان نیز با ۱۰ سنت کاهش ۷۴٫۱۶ دلار در هر بشکه فروخته شد.

بر اساس این گزارش، قیمت سایر نفت‌های اوپک در ماه جولای به ازای هر بشکه به این شرح است: نفت سبک عربستان ۷۴٫۱۶ دلار ، نفت بصره عراق ۷۲٫۰۲ لار، نفت بونی ‌لایت نیجریه ۷۵٫۰۶ دلار، ‌نفت دجنو کنگو ۷۰٫۹۱ دلار، سیدر لیبی ۷۲٫۴۳ دلار، نفت گیراسول آنگولا ۷۴٫۴۰ دلار، نفت سنگین ایران ۷۱٫۴۴ دلار، نفت صادراتی کویت ۷۲٫۳۳ دلار، نفت مارین قطر ۷۳٫۰۶ دلار، نفت مرِیِ ونزوئلا ۷۰٫۳۷ دلار، ، نفت موربان امارات ۷۶٫۰۰ دلار، نفت اورینت اکوادور ۶۹٫۱۱ دلار، نفت رابی لایت گابن ۷۳٫۰۷ دلار و نفت صحرای الجزایر ۷۳٫۹۳ دلار و نفت زفیرو گینه ۷۴٫۰۵ دلار است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز به طور متوسط در این ماه ۷۴٫۳۳ دلار به فروش رفته است که افزایش ۱۶ سنتی نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۳٫۳۳ دلار افزایش ۷۱٫۰۳ دلار معامله شده است.

کاهش ۵۶ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران/ تولید نفت عربستان هم کم شد

سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد تولید نفت ایران در ماه جولای ۲۰۱۸ برابر با تیر ماه ۱۳۹۷ به ۳ میلیون و ۷۳۷ هزار بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه پیش از آن ۵۶ هزار و ۳۰۰ بشکه در روز کمتر است.

بر اساس این گزارش، ایران در ماه ژوئن برابر با خرداد ۹۷ روزانه ۳ میلیون و ۷۹۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است که این رقم در ماه پیش از آن یعنی می (فروردین ۹۶) ۳ میلیون و ۸۲۲ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس آمارهای اوپک، ایران در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ یعنی ماه‌های ژانویه، فوریه و مارس روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است. این رقم برای سه ماهه دوم (آوریل، می و ژوئن) روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ بشکه بوده است..

متوسط تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۶ برابر با روزانه ۳ میلیون و ۵۱۵ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۳ میلیون و ۸۱۱ هزار بشکه در روز بوده است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ۱۶ کشور عضو این سازمان در ماه جولای ۲۰۱۸ (تیر ۹۷) ۳۲ میلیون و ۳۲۳ هزار بشکه در روز عنوان شده است که از افزایش روزانه ۴۰ هزار و ۷۰۰ بشکه‌‌ای نسبت به ماه ژوئن خبر می‌دهد. اوپک در ماه ژوئن روزانه ۳۲ میلیون و۲۸۳ بشکه نفت تولید کرده بود.

عربستان نیز در این ماه روزانه ۵۲ هزار و ۸۰۰ بشکه نفت کمتر از ماه ژوئن تولید کرده و میزان تولید این کشور به ۱۰٫۳۸۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

کشورهای ونزوئلا،لیبی ،کنگو، گابن، ایران و عربستان کاهش تولید داشته‌اند که بیشترین کاهش مربوط به لیبی با ۵۶٫۷ هزار بشکه در روز بوده است اما باقی کشورهای عضو اوپک افزایش تولید داشته‌اند که بیشترین افزایش مربوط به کویت با روزانه ۷۸٫۵ هزار بشکه بوده است.

منبع: فارس