چند میلیون نفر در ایران سیگار می‌کشند؟|بامداد
: مسیر شما
تیتر سه چند میلیون نفر در ایران سیگار می‌کشند؟

بامداد – ۱۰ درصد افراد جامعه سیگار می‌کشند، ۳.۵ درصد افراد جامعه قلیان مصرف می‌کنند و ۱۱ میلیون نفر در کشور سیگاری ثابت هستند یا تفننی مصرف می‌کنند یا قلیان می‌کشند.

مدیرکل آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، مدارس را پایگاه ارتقای سلامت عنوان کرد و گفت: مدارس نجات‌دهنده سلامت کشور هستند و به هر اندازه در این بخش سرمایه‌گذاری کنیم از هزینه برای درمان بیماری‌ها جلوگیری می‌شود.
شهرام رفیعی‌فر، مدیر کل آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه دانش‌آموزی «محله عاری از دخانیات» و «سالم زیستن با قلبی سالم» که در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: این نمایشگاه با هدف ارتقای سطح سلامت دانش‌آموزان در مدارس برگزار شد که می‌تواند به موضوع آموزش در این گروه سنی کمک شایانی کند.
وی با بیان اینکه افراد در جامعه بدون توجه به موضوع سلامت همواره در معرض بیماری‌ها قرار دارند، خاطرنشان کرد: چاقی، فشار خون و اختلال قند خون نشان از سبک زندگی ناسالم است و از طرفی چاقی و اضافه وزن باعث سرطان و سکته قلبی می‌شود.
رفیعی‌فر با اشاره به اینکه مدارس می‌توانند پایگاه ارتقای سلامت جامعه باشند، تصریح کرد: مدارس نجات دهنده سلامت کشور هستند و به هر اندازه در این بخش سرمایه گذاری کنیم از هزینه برای درمان بیماری‌ها جلوگیری می‌شود. مدیر کل آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به برگزاری نمایشگاه «محله عاری از دخانیات» اشاره و گفت: در این نمایشگاه به دانش‌آموزان گفتیم شما می‌توانید آثاری از محله، زندگی و خانواده عاری از دخانیات، خلق کنید.
رفیعی‌فر با اشاره به طرح سفیران سلامت در مدارس کشور، عنوان کرد: در این طرح قصد داریم تا در هر مدرسه، سفیران سلامت را تربیت کنیم تا بتوانند در ابتدا به همسالان خود آموزش دهند و همچنین بتوانند در جامعه تأثیرگذار باشند؛ این طرح در مقطع متوسطه دوم و در ۱۰ درصد مدارس کشور انجام می‌شود.
وی در خصوص آموزش دختران دانش‌آموز در مدارس شبانه روزی گفت: امسال ۱۵۰ مدرسه شبانه روزی بر اساس نیازمندی مناطق انتخاب شدند و در حوزه آموزش بلوغ، فعالیت‌هایی را آغاز کردیم.
مدیر کل آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به آمارهای تکان دهنده در خصوص استعمال دخانیات، اظهار داشت: ۱۰ درصد افراد جامعه سیگار می‌کشند، ۳.۵ درصد افراد جامعه قلیان مصرف می‌کنند و ۱۱ میلیون نفر در کشور سیگاری ثابت هستند یا تفننی مصرف می‌کنند یا قلیان می‌کشند.
وی اضافه کرد: سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان در کشور هزینه دخانیات می‌شود و از طرفی هم یک درصد درآمد ناخالص ملی خرج سیگار می‌شود و در وزارت بهداشت هم هر سال هزاران میلیارد تومان هزینه این موضوعات می‌شود. رفیعی‌فر با اشاره به اعلام سازمان جهانی بهداشت که ۹۰ درصد استفاده کنندگان از دخانیات از زیر ۱۸ سالگی مصرف را آغاز می‌کنند، گفت: این آمار بدان معناست که از هر ۴ نفری که مصرف دخانیات را یک بار در زیر ۱۸ سالگی تجربه می‌کند، یک نفر سیگاری می‌شود که بهترین راه مقابله با این موضوع، آموزش در مدارس است.
وی با بیان اینکه تحرک ۳۳ درصد افراد جامعه در حد معمول نیست، خاطرنشان کرد: مصرف قند، شکر و روغن در کشور بالاست و برای اینکه زندگی سالم داشته باشیم باید میوه و سبزیجات مصرف کنیم که این کار انجام نمی‌شود. مدیر کل آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۵۰ درصد جمعیت کشور چاق هستند یا اضافه وزن دارند، عنوان کرد: ۲۵ درصد مردم با سکته قلبی و ۱۳ درصد مردم با سکته مغزی بر اثر چاقی فوت می‌کنند.
وی با بیان اینکه پیش بینی شده است که تا ۱۵ سال آینده سرطان دو برابر می‌شود، خاطرنشان کرد: در سال ۸ هزار میلیارد تومان خرج سرطان می‌کنیم و در نظر داریم تا با آموزش در مدارس کشور با این موضوع مبارزه کنیم.
نمایشگاه دانش‌آموزی «محله عاری از دخانیات» و «سالم زیستن با قلبی سالم» امروز با حضور نمایندگان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش افتتاح شد.

منبع : فارس


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی