واکنش عربستان به پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | سیاسی ایران
: مسیر شما
سیاسی ایران واکنش عربستان به پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان

واکنش عربستان به پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان

بامداد| مشاور دفتر پادشاهی عربستان سعودی در واکنش به پیروزی چشمگیر ائتلاف شیعه در انتخابات پارلمانی اخیر لبنان، اظهار داشت که قبل از تشکیل دولت جدید در لبنان اظهارنظر نمی‌کنیم و منتظر انتخاب نخست‌وزیر می‌مانیم.

به گزارش آناتولی، عربستان سعودی هرگونه مداخله در روند تشکیل دولت آینده در لبنان را رد و تأکید کرده است که این مسئله یک «امر داخلی» است.

این اظهارات را «نزار العلولا» مشاور دفتر سلطنتی عربستان سعودی که مامور اداره پرونده لبنان شده است و در مراسم افطاری، که در سفارت عربستان در بیروت برگزار شد، ایراد کرد.

العلولا گفت: «تشکیل دولت لبنان هیچ ربطی به عربستان سعودی ندارد؛ این یک مسئله داخلی و لبنانی است.»

وی افزود: «ما هرگز قبل از تشکیل دولت اظهارنظر نمی‌کنیم و باید منتظر تعیین نخست‌وزیر جدید بمانیم.»

این مسئول سعودی خاطرنشان کرد که «بعد از تسویه (تشکیل دولت) عربستان سعودی سفیر خود در لبنان را انتخاب خواهد کرد.»

از آگوست ۲۰۱۴، که دوره ماموریت «عواض عسیری» به عنوان سفیر عربستان سعودی در لبنان به پایان رسید، این سمت وی خالی مانده است و «ولید البخاری» به عنوان کاردار در این سفارت مشغول فعالیت است.

لبنان، سه‌شنبه آینده برای انتخابات رئیس پارلمان و تشکیل دولت جدید و تدوین بیانیه وزارتی آماده می‌شود.

بر این اساس، حزب‌الله لبنان، که عربستان سعودی در راستای منافع آمریکایی- صهیونیستی این جنبش مقاومت را در فهرست «تروریسم» قرار داده است، پیروزی چشمگیری در انتخابات ۶ می لبنان حاصل کرد. در حالی‌که «جریان المسقبل» به ریاست «سعد الحریری» نخست‌وزیر با از دست دادن ۱۳ کرسی پارلمانی، از مجموع ۱۲۸ کرسی، ۲۱ کرسی به دست آورد و شکست مفتضحانه‌ای خورد.

عربستان سعودی، چهارشنبه گذشته در کنار آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، دور جدیدی از تحریم‌ها علیه حزب‌الله را وضع کردند و «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله و معاون وی «شیخ نعیم قاسم» و شمار دیگر از اعضای برجسته این جنبش را به فهرست تحریم‌ها اضافه کردند.

منبع: تسنیم


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی