هاشمی فراموش شدنی نیست | بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | هاشمی رفسنجانی | رفسنجانی
: مسیر شما
یادداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی فراموش شدنی نیست

بامداد – « هاشمی فراموش شدنی نیست » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم کورش شجاعی است که می‌توانید در ادامه بخوانید:

به گزارش بامداد به نقل از خراسان، یار دیرین انقلاب و امام و رهبری دعوت حق را لبیک گفت و از بین ما رفت اما یادش زنده خواهد ماند چون نهضت و انقلاب مردم مسلمان ایران و راه امام همچنان زنده است و زنده خواهد ماند و مسلم وقتی که قلب بزرگترین و مهمترین انقلاب قرن همچنان در دل تاریخ دیروز و فردای جهان می تپد، یاد موثران، بزرگان و استوانه های انقلاب اسلامی و نظام نیز زنده و ماندگار خواهد ماند. آیت ا… هاشمی رفسنجانی که از جوانی و از حدود سال ۱۳۳۷ یعنی ۲۰ سال قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و به خصوص پس از آشنایی و درک محضر امام خمینی(ره) تلاش مومنانه و آگاهانه در رکاب پیر و مرادش برای رهانیدن مردم و کشور از چنگ استبداد و استعمار و طاغوت زمان را آغاز کرد و تا پایان عمر پا در رکاب خدمت به انقلاب و نظام و مردم بود و شانه توانمند خود را زیر بار سنگین ترین مسئولیت ها قرارداد از یاد مردم بزرگوار و قدرشناس ایران نمی رود. آن «مرد روز های سخت» پیش از انقلاب و پس از انقلاب، آن سال ها زندان کشیده رژیم طاغوت و شکنجه شده ساواک، آن رئیس اولین مجلس شورای اسلامی و مدیر جلسه ای که نمایندگان مردم به عدم کفایت بنی صدر و عزل او رأی دادند همیشه در میدان حاضر بود آن هم «حاضر موثر» در عرصه های گوناگون.
و اما فرماندهی این انسان شجاع و با درایت در میدان سخت و سرنوشت ساز دفاع مقدس چه گره هایی را که باز نکرد و چه دستاورد هایی که نداشت. مشورت های سازنده، موثر، آینده نگرانه و ژرف اندیشانه این بزرگمرد بهره مند از «هوش وافر» به سلسله جنبان و بنیان گذار انقلاب و خلف صالح ایشان، از وی جایگاهی ساخت که رهبر فرزانه مان در پیام تسلیتشان، از هاشمی به عنوان «تکیه گاهی مطمئن» برای خود و دیگران یاد کردند، آن هم رهبری که سابقه رفاقت و دوستی خود را با هاشمی ۵۹ سال و سرآغاز این دوستی دیرینه را قطعه بهشتی بین الحرمین کربلای معلی ذکر می کنند. هاشمی فراموش شدنی نیست را بررسی می کنیم.
کیست که نداند و قبول نداشته باشد که آیت ا… هاشمی رفسنجانی یکی از بزرگترین سیاست مداران و نخبگان سیاسی عصر حاضر در جهان بود. آیا سخنرانی قرّا و موثر ایشان در اجلاس داکا آن هم در آن سال ها و هنگامی که ابرقدرت های جهان و خیلی از کشور های منطقه ای و فرامنطقه ای برای انزوای ایران و مسئولان کشورمان از هیچ تلاشی فروگذار نمی کردند را می توان فراموش کرد. سخنرانی که پس از ایراد آن، سران و مسئولان بسیاری از کشور ها در مسیر بازگشت آقای هاشمی به جایگاه برای تقدیر از ایشان صف کشیدند. البته که نه در این مقال و مجال فرصت پرداختن به ویژگی ها و بزرگی ها و تأثیرات وجودی آیت ا… هاشمی رفسنجانی است و نه این که هدف نوشتن این یادداشت برشمردن اثرات وجودی ایشان است ولی اشاره به این نکات تنها بهانه ای هم برای ادای دین به رفسنجانی و هم مقدمه ای برای نوشتن و تذکار چند نکته است که به اجمال اشاره می شود.
۱ – مسئولان و دست اندر کاران و مورخان و اهل اندیشه و قلم، در اسرع وقت و با دقت و به دور از تنگ نظری ها، یکجانبه نگری ها و سیاسی کاری ها و حب و بغض ها و در نهایت امانتداری و انصاف برای هر چه بیشتر شناساندن چهره و شخصیت و خدمات هاشمی رفسنجانی به نسل کنونی انقلاب و هم برای شناساندن به نسل های آینده همت بگمارند. هاشمی فراموش شدنی نیست را از سر می گیریم.
شناساندن فردی که در سال ۱۳۳۵ و در سن ۲۲ سالگی در فضای اختناق و رعب و وحشت اولین کتاب خود به نام «اسرائیل و فلسطین» را می نویسد و کتاب امیرکبیر یا قهرمان مبارزه با استعمار را حدود ۱۱ سال پس از آن به رشته تحریر در می آورد، شخصیتی که هم خطیب است هم نویسنده هم نخبه سیاسی و هم پژوهشگر قرآن، هم انقلابی هم وفادار و هم مدیر و مدبر، هم عاطفی و هم به فرمایش رهبری عزیزمان برخوردار از «صمیمیت کم نظیر»، شخصیتی که هم رئیس مجلس شورای اسلامی بوده، هم رئیس جمهور، هم رئیس خبرگان و هم بنا بر درایت فوق العاده و دور اندیشی کم نظیر رهبری، انتصاب هاشمی رفسنجانی به ریاست نهاد کلیدی و مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام.

هاشمی فراموش شدنی نیست

۲ – مسئولان و دلسوزان ایران و انقلاب و نظام اسلامی باید از چهره ها و شخصیت هایی مانند آقای هاشمی رفسنجانی و بزرگانی همچون شهید بهشتی، علامه مطهری، شهید مفتح، شهید باهنر و شهید رجایی عزیز آن نخست وزیر و رئیس جمهور ساده زیست و مومن و متعهد و برخاسته از میان مردم و دیگر بزرگان و موثران و دلسوزان و خادمان این مُلک و ملت و به خصوص از شهیدان جان داده در راه حفظ دین و انقلاب و وطن برای آیندگان به بهترین شکل «الگو سازی» کنند نه این که به شهیدان و بزرگان این ملت تنها در مناسبت ها پرداخته شود و بس. هاشمی فراموش شدنی نیست را پیگیری می کنیم.
۳ – باید عزمی جزم شود و از همرزمان و دوستان و دیگر یاران دیرین انقلاب درباره بزرگان و موثران در انقلاب و تثبیت نظام اسلامی و همه آنانی که نقش و سهمی به سزا در پیمودن مسیر عزت و استقلال و رشد و پیشرفت کشور داشته اند، مطالب، خاطره ها، درس ها و عبرت هایی برای آیندگان جمع آوری و تدوین شود چرا که قدر مسلم هر چه نزدیک تر به تاریخ شخصیت ها و وقایع مهم، مطالب جمع آوری و تدوین شود چنین مجموعه ای از اتقان، باورپذیری و اثرگذاری بیشتر برخوردار خواهد بود. نکته مهم و اساسی این که قطعاً نقد آگاهانه و منصفانه عملکرد مسئولان از جمله نقد عملکرد و مواضع هاشمی رفسنجانی هم لازم، هم درس آموز و هم حاوی عبرت هایی اساسی خواهد بود.
۴ – مردم بزرگوار ایران با شرکت چند میلیونی در مراسم تشییع یار دیرین انقلاب دیگر بار ثابت کردند که به مسئولان و خادمان دلسوز و فداکار و مدیر و مدبر انقلاب و کشورشان عشق می ورزند و قدرشناس و قدردان مردان تاریخ ساز انقلاب و ایران هستند. هر چند برخی جناح های سیاسی در مقاطعی ناجوانمردانه بر هاشمی تاختند و رفسنجانی را «عالیجناب سرخ پوش» خواندند و بعضی دیگر در پناه و سایه نقد و به بهانه نقد، هاشمی را تا توانستند تخریب کردند و حتی بعضی ایشان را آماج تهمت قراردادند. هاشمی فراموش شدنی نیست را ادامه می دهیم.
۵ – مردم فهیم کشورمان البته آگاهانه و مومنانه از «بت سازی» و معصوم جلوه دادن افراد و مسئولان پرهیز می کنند و می دانند که آقای هاشمی رفسنجانی نیز مانند دیگر مسئولان قطعاً اشتباه و قصور هایی داشته و گاه مواضعی گرفته و جملاتی بر زبان رانده که دل دلسوزان انقلاب را به درد آورده تا آنجا که حتی شیفتگانی که نمی خواستند هیچ اشتباه و قصوری را در ایشان ببینند نیز رنجانده است.
۶ – مردم عزیزمان همان گونه که با حضور گرم و صمیمی و پرشور خود با سلایق مختلف سیاسی در مراسم تشییع یار دیرین انقلاب و امام و رهبری شرکت کردند و از یکی از استوانه های نظام و خدماتش قدردانی کردند نشان دادند که همچنان بر بیعت خود با امام عزیز و رهبر فرزانه خود و آرمان های بلند و متعالی انقلاب و شهیدان استوارند و همان طور که آقای هاشمی اجازه نداد وسوسه خناسان در فاصله انداختن و اختلاف افکنی موثر بیفتد، مردم فهیم و بیدارمان نیز با توکل به خداوند متعال و در پناه قرآن و امام زمان و رهبری های داهیانه رهبر عزیزمان، اجازه نخواهند داد که خناسان برای اختلاف افکنی و تهدید امنیت و استقلال و کیان انقلاب و میهن میدان پیدا کنند و همه دیدیم که حتی از دست دادن یکی از یاران دیرین و تأثیرگذار انقلاب و امام و رهبری نیز به صحنه افتخار آمیز و شورانگیز نمایش وحدت و همچنین به رخ کشیدن عزت ایران و انقلاب در پیش چشم جهانیان تبدیل شد.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی