ناکارآمدی اعدام قاچاقچیان | بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اعدام قاچاقچیان | ناکارآمدی اعدام
: مسیر شما
یادداشت ناکارآمدی اعدام قاچاقچیان

عباس عبدی

اعدام های زياد در ايران يكي از مسائل مبتلابه ما شده است و همان طور كه مسوولان دستگاه قضايی نيز بارها اعلام كرده اند، بيشتر اين اعدام ها مربوط به قاچاقچيان عمده مواد مخدر است و طبعا در برابر اعتراضات جهاني نسبت به اين تعداد زياد، همواره مدعي شده ايم كه تنها راه جلوگيري از افزايش قاچاق مواد مخدر، اعدام عناصر اصلي آن است. با وجود اين فشارها بر ايران به دليل بالا بودن رقم اعدام ها همچنان پابرجاست و هزينه هايي را نيز بر كشور تحميل مي كند كه كمتر از هزينه هاي قاچاق مواد مخدر نيست. به همين دليل بسياري از دست اندركاران در مجلس و حتي دستگاه قضايي در پي اصلاح قانون مربوط برآمده اند تا اين مساله قدري تخفيف پيدا كند. ولي نظرات مخالف هم در اين ميان هست، از جمله اظهارات چندي پيش رياست قوه قضاييه كه به دفاع از اين اعدام ها و كارايي آن تعبير شد. ولي اكنون سخنگوي قوه قضاييه مساله را به صورت بهتر و در قالب سوالي طرح كرده و پرسيده است كه: «با چه استدلالي مي گويند اعدام قاچاقچيان جواب نداده؟»
به نظر مي رسد كه پاسخ به اين پرسش بسيار مهم است، مشروط بر اينكه آقاي سخنگو يا افراد تحت نظرشان نيز آن را مطالعه كنند و در صورتي كه استدلال ها را قبول ندارند، پاسخ دهند. پيش از پاسخ دادن به پرسش سخنگوي محترم دستگاه قضايي، بايد توضيح داد كه طرح ابهام نسبت به اعدام قاچاقچيان موادمخدر با هدف كاهش فشار تبليغات خارجي و بين المللي نيست. اگرچه توجه داشتن به افكار عمومي جهان بسيار مهم است، ولي اگر واقعا به اين نتيجه برسيم كه انجام اين كار به نفع جامعه ايران است، حتي اگر افكار بين المللي مخالف آن باشد، باز هم مي توان در دفاع از انجام آن سخن گفت. بنابراين نقد حاضر به اعدام مذكور فقط از زاويه كارآمدي اين قانون در ميزان تحقق اهدافش است.
١ـ طرح چنين سوالي به اين معناست كه هدف اصلي از تصويب قانون اعدام قاچاقچيان موادمخدر، جلوگيري از قاچاق موادمخدر بوده است. پس اگر اين قانون به اين هدف خود نرسيده باشد، موضوعيت خود را از دست داده است. ولي اين پرسش به همين دليل نادرست است و بايد خلاف اين پرسش پاسخ داده شود. سوال اصلي اين است كه طرفداران اعدام با چه استدلالي مي گويند اعدام قاچاقچيان جواب داده است؟ در واقع هدف از اعدام كاهش قاچاق مواد مخدر بوده، حال آنان هستند كه بايد دلايل و قراين و شواهد خود را در خصوص نتيجه بخش بودن اين اعدام ها ارايه دهند. اين امر نيز با بيان كليات ممكن نيست، بلكه بايد با استفاده از قراين و آمار و شواهد لازم باشد. تاكنون هيچ كس چنين ادعايي را مستند  طرح نكرده است، حداقل بنده از آن بي اطلاع هستم، و اگر چنين ادعايي در جايي مطرح شده، خوشحال مي شوم كه آن را معرفي كنند.
٢ـ با وجود آنكه بينه با مدعي است و طرفداران اعدام و قانون موجود بايد ادعاي خود را در كارآمدي آن ثابت كنند، ولي در اينجا عكس آن را ثابت مي كنيم. كافي است آمار دهه هشتاد را در زمينه مواد مخدر با يكديگر مرور كنيم. در ابتداي اين دهه ميزان كشفيات موادمخدر حدود ١٤٠ تن در سال بود و در پايان اين دهه به ٤٩٤ تن رسيد. در ابتداي دهه تعداد قاچاقچيان دستگير شده در يك سال حدود ١٧ هزار نفر بود، در پايان دهه به ٢١ هزار نفر رسيد. تعداد حمل كنندگان مواد مخدر نيز از ٢٦ هزار نفر به ٢٣ هزار نفر رسيد. براي اطلاع از جزييات به جدول زير مراجعه كنيد.

ولي نكته مهم تر قيمت مواد مخد ر است. براي نمونه قيمت ترياک را د ر اين فاصله مقايسه مي كنيم، در اين دهه متوسط يك كيلو ترياک از حد ود ١/١ ميليون تومان به حد ود ٧/١ ميليون تومان رسيد ه است.
نكته مهم اينجاست كه شاخص تورم در فاصله سال هاي ١٣٧٩ تا ١٣٩٠، دقيقا پنج برابر شده است. به عبارت ديگر قيمت ساير كالاها پنج برابر شده ولي ترياك د ر اين فاصله فقط ٦/١ برابر شده. يعني حد اقل سه برابر ارزان تر شده است!
شايد مدعي شويد كه اين روند جهاني بوده است. ولي چنين نيست. ميزان توليد ترياک در سال ٢٠٠١ د ر جهان حد ود ٤٦٩١ تن بوده و اين ميزان در سال ٢٠١١ به ٤٨٦٠ تن رسيده است. به عبارت ديگر توليد ترياك در جهان در فاصله زماني مذكور تغيير چنداني نكرده ولي ميزان قاچاق آن در ايران بيشتر و ارزان تر شده است!
دليل ديگر ناکارآمدی اعدام قاچاقچیان، مقايسه ايران با كشورهايي است كه در آنها اعدام قاچاقچيان نيست. كه د ر اين مورد هم مي توان با قاطعيت گفت كه قاچاق مواد مخدر در ايران خيلي بيشتر است. د ر هر حال اعد ام عوارض زياد ي د ارد . چرا اصرار به اجراي آن مي كنيم؟ خوب چند سال اجراي آن را متوقف كنيم، اگر خيلي بيشتر شد ، اجرا كنيد و اگر تغييري نكرد آن را لغو كنيم. اين ايده به صواب و احتياط نزد يك تر است. به ويژه اينكه به لحاظ شرعي اين اعدام محل سوال جدي است و چون پاي جان در ميان است اصل را بايد بر احتياط گذاشت د ر حالي كه همه شواهد نشان از عدم موفقيت اين قانون د ارد .

منبع: اعتماد


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی