مدیریت نوسانات اخیر بازار ارز | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی مدیریت نوسانات اخیر بازار ارز

مدیریت نوسانات اخیر بازار ارز

بامداد| گزارش نهادهای نظارتی حاکی از این است که در جریان نوسانات اخیر نرخ ارز در دو ماه گذشته، خریداران بخش عمده ای از ارز تنظیم بازاری، ۱۶۰ نفر بوده اند و ۱۰ درصد از میزان ارز تزریق شده، تنها توسط یک خانواده خریداری شده است.

در پی آغاز طرح های جدید بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز، نرخ ارز، دیروز نیز کاهشی بود. بر این اساس، تا ساعت ۱۶:۳۰ روز گذشته، میانگین نرخ ارز در کل کشور با ۵۵ تومان کاهش به چهار هزار و ۶۳۴ تومان رسید. در بازار آزاد تهران نیز این روند نزولی با شدت بیشتری اتفاق افتاد. دیروز شبکه اطلاع رسانی طلا، سکه و ارز تهران نرخ دلار را با ۸۴ تومان کاهش، چهار هزار و ۶۱۳ تومان اعلام کرد.در این حال، جزئیات جدیدی از پشت پرده نوسانات ارزی اخیر را منتشر کرد. به گزارش برخی نهادهای نظارتی ناظر بر بازار ارز، تهران بیش از چهار هزار دلال سرپایی و ۱۵۳ صرافی غیر مجاز دارد که البته این تعداد، شامل صرافی های غیر مجازی است که تابلوی صرافی دارند. غیر از این صرافی ها نیز صرافی های بدون تابلوی دیگری هستند که آمار دقیقی از تعداد آن ها در دست نیست. این گزارش حاکی از آن است که تعداد زیادی از دلالان سرپایی، نماینده و کارمند صرافان بدون تابلو و غیر مجاز هستند. طبق این بررسی، در دو ماه گذشته، خریداران بخش عمده ارز تزریق شده به بازار، حدود ۱۶۰ نفر بوده اند. در این میان، حدود ۱۰ درصد از میزان قابل توجه از ارز تزریق شده به بازار تنها توسط یک خانواده خریداری شده است. این ها همه در شرایطی است که تنها شش میلیارد دلار از ارز پتروشیمی‌ها وارد بازار و به طرفة‌العینی بلعیده شده است.

جذب ۲۴ میلیارد تومان نقدینگی با پیش فروش سکه
یکی از طرح های سه گانه بانک مرکزی، پیش فروش سکه به قیمت یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان با سررسید شش ماهه و نیز به قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان با سررسید یک ساله بود. در این باره گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران حاکی از این است که در روز نخست ۱۷ هزار و ۸۷۵ قطعه سکه پیش فروش شده که حدود ۲۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان نقدینگی در قالب طرح جدید پیش فروش سکه، از بازار جمع آوری شده است.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی