محمد هاشمی: انتخاب کابینه به عهده رئیس‌جمهور است|بامداد
: مسیر شما
سیاسی ایران محمد هاشمی: انتخاب کابینه به عهده رئیس‌جمهور است

بامداد – محمد هاشمی رئیس اسبق سازمان صداوسیما با اشاره به تشکیل کابینه دوازدهم به سابقه این موضوع در تاریخ انقلاب پرداخت و اظهار داشت: طبعا قوه مجریه یکی از قوای مهم در کشور است که رئیس آن توسط مردم به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود.

هاشمی افزود: بر همین اساس مردم نیز به واسطه تفکرات و تشکیلاتی که در جامعه وجود دارد و گروه‌های مختلف سیاسی که به شکل احزاب و تشکل‌ها فعالیت می‌کنند هنگام انتخاب رئیس‌جمهور فعال می‌شوند و توقعاتی را دارند.

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به انتخاب رئیس قوه قضاییه از سوی رهبر انقلاب به دلیل حساسیت و مهم بودن این جایگاه یادآور شد: قوه مقننه نیز یکی از قوای مهم کشور است که مردم نمایندگان را انتخاب کرده و نمایندگان نیز رئیس مجلس را انتخاب می‌کنند؛ بنابراین قوه‌ای که مستقیما رئیس آن توسط مردم انتخاب می‌شود قوه مجریه است.

وی با تاکید بر اینکه به همین دلیل مردم و کسانی که به رئیس‌جمهور منتخب خود رای داده و از او حمایت کرده‌اند، توقعات زیادی از این قوه دارند، تصریح کرد: مردم درباره اشتغال، امنیت و مسائل اقتصادی و فرهنگی خود از دولت‌ها مطالبه می‌کنند.

هاشمی با اشاره به انتخاب وزرا در زمان حضرت امام (ره) اظهار داشت: در زمان حضرت امام (ره) ایشان عموما مساله را به مردم واگذار کرده بودند و رئیس‌جمهور منتخبT وزرای خود را انتخاب و مجلس به آنها رای اعتماد می‌داد.

مشورت مرحوم هاشمی با رهبر انقلاب درباره کابینه تعیین تکلیف از سوی رهبری نبود
عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه امام احترام زیادی برای رای مردم قائل بود و می گفت میزان رای ملت است، گفت: در سال‌های بعد از حیات امام (ره) کابینه‌های مختلفی روی کار آمدند که اولین کابینه متعلق به مرحوم هاشمی بود، ایشان درباره انتخاب وزرا و مسائل کشور اصولاً صرفنظر از جایگاه رهبری برمبنای رفاقت و دوستی طولانی با ایشان با رهبر انقلاب مشورت می‌کردند اما این مشورت به معنی تعیین تکلیف از سوی رهبری نبود و الزامی برای این کار نیز وجود نداشت.

وی با بیان اینکه مرحوم هاشمی حتی درباره ترمیم کابینه خود نیز با رهبر انقلاب مشورت می‌کردند یادآور شد: این مشورت تکلیفی نبود که توقع یا الزامی پس از آن وجود داشته باشد و صرفاً رابطه‌ها طوری بود که این مشورت انجام می‌شد و اگر آیت‌الله خامنه‌ای رهبر هم نبودند آقای هاشمی در انتخاب وزرا با ایشان مشورت می‌کرد.

هاشمی با اشاره به دولت اصلاحات و تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر نظر داشتن بر روی سه وزیر یادآور شد: ایشان فرموده بودند که من درباره این سه وزراتخانه حساس هستم و توقع این بود که رئیس‌جمهور با ایشان مشورت کند و البته مشورت هم می‌کرد.

عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه تا جایی که من اطلاع دارم موارد تکلیفی بسیار جزئی بوده و بیشتر جنبه مشورتی داشته است، گفت: من درباره دولت آقای احمدی‌نژاد اطلاعی ندارم و نمی‌دانم چه رابطه‌ای با رهبری داشته و آیا به فرمایشات ایشان گوش می‌کرده است یا خیر؟

قرار نیست رهبر انقلاب کابینه را تشکیل دهند و انتخاب کابینه به عهده «رئیس‌جمهور» است
وی در ادامه با اشاره به دولت روحانی، دولت اول او را شبیه دولت مرحوم هاشمی دانست و یادآور شد: تا جایی که من شنیده‌ام و دفتر رهبری نیز اطلاعیه داد، حساسیت رهبر انقلاب نسبت به همان سه وزیر اطلاعات، خارجه و دفاع است که البته وزیر ارشاد هم به آن اضافه شده است چرا که مسائل فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. اما نظر ایشان در همین حد حداقلی است و اینگونه نیست که رهبر انقلاب بخواهد کابینه را تشکیل دهد و انتخاب کابینه به عهده رئیس‌جمهور است.

هاشمی تصریح کرد: البته یکی از دلایلی که این بحث حساس شده و شایعات نیز به ‌آن دامن می‌زند برخی برنامه‌های صدا و سیما است که به صورت القایی سعی دارند وانمود کنند که رهبری می‌خواهند این کار را انجام دهند در حالی که دفتر رهبری اطلاعیه دادند و تاکید کردند که ایشان جز درباره دو یا سه وزیر نظر نمی‌دهند.

وی در پایان تصریح کرد: متاسفانه برخی افراد دایه‌های مهربان‌تر از مادر در کشور مشکلاتی را ایجاد می‌کنند که هزینه آن را رهبری باید بپردازند.

منبع : فارس


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی