مجاهد انقلابی با سبک و سیاق خاص | بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | مجاهد انقلابی | رفسنجانی
: مسیر شما
سیاسی ایران مجاهد انقلابی با سبک و سیاق خاص

بامداد – آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از نزدیک به ۶۰ سال مجاهدت خستگی نا پذیر شب گذشته در سن ۸۲ سالگی در اثر عارضه قلبی دعوت حق را لبیک گفت. مجاهد انقلابی با سبک و سیاق خاص را پی می گیریم.

به گزارش بامداد به نقل از خراسان، آیت الله هاشمی رفسنجانی بدون شک در ۳۸ سال گذشته دومین چهره موثر و مهم انقلاب اسلامی بوده است. چهره ای که به دلیل سابقه ، تصمیمات و اقداماتش حامیان و منتقدان خود را دارد.

یار دیرین انقلاب
آیت ا… هاشمی از سال ۱۳۳۷ مبارزات خود را به طور علنی آغاز کرده و حضور رفسنجانی از همان آغازین سال های دهه ۱۳۳۰ در حلقه نزدیکان امام ، وقایع سال ۴۲ ، مبارزات دهه ۵۰ و به ثمر نشستن انقلاب، حضور در شورای انقلاب، ریاست دو دوره نخست مجلس شورای اسلامی، فرماندهی جنگ، ریاست خبرگان، نقش موثر در تعیین رهبری پس از رحلت امام(ره)، سازندگی کشور در دولت سازندگی و ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و… همه و همه نشان از جایگاه ویژه ایشان در تاریخ انقلاب اسلامی دارد. مجاهد انقلابی با سبک و سیاق خاص را بررسی می کنیم.

مرد روزهای سخت
مروری بر تاریخ انقلاب نشان از جایگاه ویژه آیت ا… هاشمی، این مرد روزهای سخت دارد و نقش ایشان در تصمیمات مهم و سرنوشت ساز انقلاب اسلامی بی بدیل و بی نظیر است؛ از نقش موثر در تشکیل دولت موقت و مدیریت استعفایی مهندس بازرگان تا حوادث پس از تسخیر لانه جاسوسی؛ از تشکیل و انحلال حزب جمهوری اسلامی که بزرگترین و موفق ترین تجربه حزبی در انقلاب اسلامی بود تا تعامل و مدیریت و انتقاد از دولت بنی صدر و ماجرای عزل وی؛ از انتصاب آیت ا… منتظری به عنوان قائم مقام امام تا عزل آیت ا… از قائم مقامی؛ از حضور در فرماندهی جنگ تا پذیرش قطعنامه ۵۹۸؛ از نقش بی بدیل در مجلس خبرگان اول تا انتخاب آیت ا… خامنه ای به عنوان جانشین پس از رحلت امام (ره) و… .

مجاهد انقلابی با سبک و سیاق خاص

این ها همه نمونه های شاخص از حضور و تاثیر ایشان در برهه های سخت و گردنه های نفسگیر انقلاب اسلامی بوده که آیت ا… هاشمی در آن نقش های تاثیر گذاری داشته است. آرای رفسنجانی مورد توجه امام و رهبری بوده به گونه ی که او را بی تردید مرد روزهای سخت و تصمیمات برهه های مهم از انقلاب اسلامی کرده است. مجاهد انقلابی با سبک و سیاق خاص را پیگیری می کنیم.

سیاست مداری فقیه که خود را مکلف به تشخیص اش می دانست
بدون شک آیت ا… هاشمی به دلیل پیشینه انقلابی و چهارچوب های فکری نظری یکی از چهره های صاحب نظر و صاحب سبک بود. شخصیتی که سبک و سیاق خود را داشت و در مقاطع مختلف انقلاب آن را نشان داده بود.
از مخالفتش با ریاست جمهوری بنی صدر تا اصرارش به پایان جنگ تاحمایتش از کاندیداتوری ناطق نوری برای ریاست جمهوری تا انتقادهایش از دولت اصلاحات تا مخالفتش با نحوه عملکردهای دولت احمدی نژاد. اما در تمام این سال ها آنچه در آیت ا… قابل تأمل بود این بود که آیت ا… بر اساس تشخیص خود اقدام و حتی اصرار می کرد اما در برابر حکم ولی فقیه تسلیم بود.

وسوسه خناس ها
آیت ا… هاشمی رفسنجانی به دلیل اهمیت شخصیت، جایگاه و تصمیماتش چه در دوران سازندگی بابت سیاست های توسعه ای و تعدیلی و چه در سال های پس از ۷۶ در دولت اصلاحات و چه در دولت های نهم و دهم احمدی نژاد چهره پرمناقشه ای بود به نحوی که در آغاز دولت اصلاحات انتقادهاو تخریب ها علیه ایشان شکل گرفت و در دولت آقای احمدی نژاد، ایشان مستقیم مورد نقادی قرار می گرفت. اما در این سال ها فارغ از وارد بودن یا نبود انتقادها، ایشان هیچ گاه با وجود همه فشارها در مقابل انقلاب قرار نگرفت؛ اگر چه برخی خناس ها تلاش کردند اما هیچ گاه ایشان از قطار انقلاب پیاده نشد.گرچه بر اساس تشخیص خود عمل می کرد اما آیت ا… هاشمی در مقاطع مختلف حیات سیاسی و انقلابی خود نشان داد همیشه سیاست مداری تسلیم حکم رهبری بوده چه در زمان امام(ره) و چه در زمان رهبر انقلاب، ولایت پذیری که البته با نوع تعریف رهبر انقلاب از جایگاه ولی فقیه تطابق داشت. ولایت پذیری که البته باعث شد ایشان حوادث سختی را به خصوص در یک دهه گذشته پشت سر بگذارد. مجاهد انقلابی با سبک و سیاق خاص را ادامه می دهیم.

به احترام آیت الله هاشمی رفسنجانی
اینک یکی از موثرترین چهره های انقلاب اسلامی در آستانه دهه چهارم انقلاب اسلامی دعوت حق را لبیک گفته است. چهره ای موثر و صاحب سبک با کارنامه مدیریتی مشحون از فعالیت های انقلابی و کارنامه ای که بدون شک بی نقص نبوده است. اما آنچه مسلم است بیش از نیم قرن مجاهدت های بی بدیل ایشان برای برخورداری ملت ایران از آزادی، استقلال، رفاه، عدالت و عزت بوده است. ما همگان به امام(ره) و یاران دیرین ایشان بابت سال ها مجاهدت مدیونیم.آیت ا… هاشمی بدون شک یکی از چهره های ماندگار در انقلاب اسلامی است که به گردن ایران و ایرانی حق بزرگی دارد؛ شخصیتی که از امیر کبیر می نوشت ، شخصی که خطبه های نماز جمعه رفسنجانی در روزگار جنگ امید آفرین بود اینک در بین ما نیست، تاریخ نقاط ضعف و قوت ایشان را ارزیابی خواهد کرد. اما آنچه مسلم است این است که ایشان برای ایران و برای اسلام سالیان زیاد مجاهدت و مبارزه کرد مجاهدتی که در خور احترام است. یاد او در ذهن ها و آثار فعالیت های گوناگونش در زندگی و تاریخ ایران ماندگار خواهد بود .


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی