قرارداد خاص نفتی ایران با روسیه | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی قرارداد خاص نفتی ایران با روسیه

قرارداد خاص نفتی ایران با روسیه

بامداد| بیژن زنگنه، وزیر نفت این قرارداد را یک قرارداد خاص دانست که ٤ میلیارد دلار برای ایران درآمدزایی خواهد داشت.

به گزارش شهروند، شرکت ملی نفت ایران، شرکت‌های زاروبژنفت (Zarubezhneft) روسیه و دانا انرژی برای توسعه میدان‌های مشترک نفتی آبان و پایدار غرب، قرارداد امضا کردند. قرارداد توسعه میدان‌های نفتی آبان و پایدار غرب با هدف اجرای طرح بهبود بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری برای یک دوره ۱۰ ساله امضا شد و به گفته بیژن زنگنه، وزیر نفت این قرارداد با قیمت فعلی حدود ٤ میلیارد دلار درآمد برای ایران به دنبال خواهد داشت.

مراسم امضای قرارداد توسعه میادین نفتی آبان و پایدارغرب با حضور وزیر نفت، مدیران شرکت های طرف قرارداد با شرکت ملی نفت ایران، رئیس و برخی اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دیروز در حالی به امضا رسید که بیژن زنگنه، وزیر نفت آن را یک قرارداد ویژه دانست.

بیژن زنگنه وزیر نفت در مراسم امضای قرارداد توسعه میادین مشترک آبان و پایدارغرب، گفت: این قرارداد اولین‌های متعددی دارد، برای اولین بار است که با یک شرکت معتبر روسی قرارداد توسعه میدان نفتی را امضا می‌کنیم که امیدوارم آخرین بار نباشد. همچنین برای اولین بار است که یک شرکت کاملا خصوصی به عنوان یک شرکت ایرانی E&P در قرارداد IPC حضور دارد و این قرارداد به گونه‌ای دیده شده که علاوه بر ٢٠ درصد سهم شرکت ایرانی، شرکت‌های ایرانی دیگر نیز بتوانند در دوره ١٠ ساله اجرای قرارداد نقش‌آفرینی و فعالیت داشته باشند.

وزیر نفت همچنین گفت: در حالت فعلی میزان تولید نفت از میادین مشترک آبان و پایدارغرب در ١٠ سال آینده ٣٥ میلیون بشکه خواهد بود که با اجرای این قرارداد و افزایش ضریب بازیافت برداشت نفت ٦٧ میلیون بشکه به تولید ١٠ ساله این میادین اضافه می‌شود که با قیمت کنونی نفت معادل ٤ میلیارد دلار درآمد بیشتر برای کشور خواهد بود.

زنگنه با بیان این که سال ٩٧ سالی پرکار برای ما خواهد بود گفت: بسیاری از مذاکرات نفتی برای امضای قرارداد به مراحل نهایی خود رسیده و قراردادهای متعدد نفتی را در شرف امضا داریم.

منبع: روزنامه شهروند


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی