قانون جدید بیمه؛ با تصادف هم مشمول تخفیف خواهید شد | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی قانون جدید بیمه؛ با تصادف هم مشمول تخفیف خواهید شد

قانون جدید بیمه؛ با تصادف هم مشمول تخفیف خواهید شد

بامداد| رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: در قوانین جدید کسی که مشمول تخفیف شده است، حتی اگر تصادف کند، بازهم مشمول تخفیف می‌شود، اگرچه میزان آن از سقف ۷۰ درصد کاهش یابد.

عبدالناصر همتی افزود: فروش بیمه از محل آتش سوزی ۲۰ درصد رشد داشته در حال حاضر در مناطقی که فاقد گسل است بیمه نامه زلزله ارزان قیمت و برعکس در مناطق روی خط یا اطراف آن، این رقم افزایش می یابد. وی با بیان اینکه ما مسئولیت مردم را بیمه می کنیم، تاکید کرد: بر این اساس دیگر به دیه افراد کاری نداریم و این دادگاه است که میزان دیه را مشخص می کند.

او در ادامه درخصوص بیمه شخص ثالث گفت: اکنون ما ۲۵ درصد از نرخ دیه عقب تر هستیم و این امر به سیاست گذاری های دولت باز می گردد؛ به عنوان مثال بیمه شخص ثالث برای شرکت های بیمه ای در کنار واگذاری این نوع بیمه ها در قالب اقساط هیچ سودی ندارد، به طوری که ۱۰ هزار میلیارد تومان تنها پرداخت خسارت شخص ثالث در سال گذشته بود که رقم بالایی است.
رئیس کل بیمه مرکزی تاکید کرد: در حال حاضر شرکت‌های بیمه بعد از اخذ کد یکتا می توانند بیمه شخص ثالث را صادر کنند.
از اول مهرامسال رانندگان باید صاحب کدیکتا شده باشند که این کد باعث می شود تا کل سوابق فرد در یک لحظه بازبینی شود.
او گفت: ما در برنامه ششم باید به ویژگی های یک راننده نیز توجه کنیم مثل اینکه راننده زن است یا مرد، جوان است یا میانسال که این امر موجب می شود تا نرخ بیمه نامه ها متناسب با راننده تعریف شود.
همتی ادامه داد: زمانی که رقم دیه زیاد می شود حواشی هم شکل می گیرد از جمله اینکه افراد تصادفات صوری شکل می دهند تا نصف یک دیه را بگیرند که با هوشیاری ما و پلیس این ترفندها کنترل شده است.
رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: در کشور ما تخفیف بیمه تا ۷۰ درصد اعمال می شود و اینکه گفته می‌شود تخفیف تنها ۵۰ هزار تومان بوده است، درست نیست و اگر برای کسی چنین اتفاقی افتاده به بیمه مرکزی مراجعه کند، تا احقاق حق شود.
در قوانین جدید کسی که مشمول تخفیف شده است، حتی اگر تصادف کند، بازهم مشمول تخفیف می‌شود، اگرچه میزان آن از سقف ۷۰ درصد کاهش یابد.
او خاطرنشان کرد: از همکارانم می خواهم که آئین نامه های بیمه ای را شفاف سازی و قابل فهم کنند، زیرا گاهی من با سابقه ۱۵ سال با آئین نامه هایی مواجه می شوم که برایم روشن نیست.
همتی ادامه داد: بر اساس قانون خودروها دوسته اند: خودروی متعارف که تا سقف ۱۴۰ میلیون تومان قیمت دارد و خودرویی که بیش از این قیمت ارزش دارد، که به خودروی غیرمتعارف موسوم است.
او گفت: بر اساس این تقسیم بندی، بیمه مرکزی تنها ۵۰ درصد خسارت خودروهای غیرمتعارف بالای ۱۴۰ میلیون تومان را تقبل می کند.
همتی ادامه داد: برای افت قیمت ناشی از تصادف در بیمه نامه شخص ثالث هم هنوز فکری نشده که بهتر است وارد این بحث نشویم.
او سپس رویه بیمه های تکمیلی را تشریح و تاکید کرد: بیمه های درمان تکمیلی بیشتر هزینه های بیمارستانی را از هزینه های ۴ تا ۵ میلیون تومان به بالا پوشش می دهد از آنجا که در ۲ تا ۳ سال گذشته تعرفه درمانی بالا رفته است، از یک طرف اگر تعرفه بالا رود کسی نمی تواند پرداخت کند و اگر تعرفه ثابت باشد بیمه از پس پرداخت هزینه ها برنمی آید از جمله هزینه دندانپزشکی که بسیار بالاست و ما نمی توانیم برایش کاری کنیم مگر آنکه دولت برای آن فکری کند.
او گفت: در دو سال گذشته همه تلاش کردند تا ۷۶۵ میلیارد تومان از خسارت بیمه توسعه پرداخت شود، هنوز ۴۰۰ میلیارد تومان از این بدهی ها باقی مانده است و بیمه ایران روزانه به این پرونده‌ها رسیدگی می‌کند تا به تدریج پرداختی ها انجام شود.
همتی درباره بیمه های خارجی هم اظهار کرد: از سرگیری روابط با بیمه‌های خارجی از تحولات پسابرجام است، بنابراین در غائله نفتکشی که در دریای چین سوخت سهم پرداختی ما کاهش یافت، سهم ایران از این خسارت ۱۰ میلیون دلار است و بقیه خسارتها را سایر شرکتهای خارجی باید بپردازند.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی