علت ترس اسرائیل از سوریه و حزب الله | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | سیاسی بین الملل
: مسیر شما
سیاسی بین الملل علت ترس اسرائیل از سوریه و حزب الله

علت ترس اسرائیل از سوریه و حزب الله

بامداد| حملات هوایی اسرائیل به خاک سوریه به بهانه حمله به محموله‌های سلاح حزب الله، از ترس و وحشت این رژیم ناشی از قدرت گرفتن حزب الله حکایت دارد.

به گزارش روزنامه رای الیوم، حملات هوایی اسرائیل به خاک سوریه به بهانه حمله به محموله‌های سلاح حزب الله از اقدامات تحریک آمیز این رژیم حکایت دارد که هدف از آن کاستن از ترس و وحشت ناشی از قدرت گرفتن حزب الله است.

حملات هوایی و موشکی جنگنده های اسرائیل به منطقه القطنیه در حومه دمشق و خسارت های ناشی از آن بیانگر نگرانی محافل فرماندهی اسرائیل از افزایش قدرت ارتش سوریه و مهارت های میدانی آن و نیز قوت گرفتن تسلیحاتی حزب الله است.

کابینه اسرائیل به طور رسمی به مسئولیت این رژیم در این حملات خصمانه که با پاسخ سوریه روبه رو شد اعتراف نکرده است، اما بیانیه تهدید آمیز دفتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مبنی بر ادامه اتخاذ تمام اقدامات لازم برای جلوگیری از انتقال سلاح به حزب الله از طریق خاک سوریه نشان می دهد رژیم اشغالگر در این زمینه دست دارد و علاوه بر این ترس و وحشت اسرائیل نیز نشانه دیگری بر دست داشتن آن است.

سلاح‌های پیشرفته حزب الله کابوس اسرائیل

بیشترین چیزی که نتانیاهو و کابینه او را این روزها به ترس و وحشت می اندازد، رسیدن سلاح های پیشرفته به حزب الله و قوت گرفتن آن برای حمله به مواضع اسرائیل است به ویژه اینکه اخبار موجود حاکی از این است که زرادخانه حزب الله نه فقط مجهز به موشک هایی است که از قابلیت تخریبی بالایی برخورداند بلکه قایق های جنگی نیز در اختیار دارد که با رادار نمی توان آن را ردگیری کرد و همچنین کشتی ها وزیردریایی هایی دارد که در پایگاههای حزب الله در لبنان ساخته می شود و قابلیت حمله به منابع گاز اسرائیل در مدیترانه را دارد.

تهدیدهای نتانیاهو علیه سوریه پوچ و توخالی است

نتانیاهو تهدید می کند اما قادر به هیچ کاری جز حملات هوایی نیست که این حملات نیز حاکی از ناتوانی آن در تحقق اهداف مورد نظر است و نمونه آن اینکه چندی پیش تهدید کرد از استقرار نیروهای ارتش سوریه و یگان های وابسته به حزب الله در مرزهای شرقی واقع در جنوب سوریه جلوگیری می کند اما اکنون نیروهای سوریه بر بیشتر مناطق غوطه غربی مسلط هستند و به قنیطره و مرزهای بلندی های جولان اشغالی رسیده اند تا جایی که در حال فراهم کردن مقدمات ایجاد پایگاه‌هایی برای حزب الله و نیز گروه‌های فلسطینی هستند.

روزهای پایانی جنگ در سوریه و پیروزی‌های پی در پی مقاومت

نکته قابل توجه اینکه مثلث سوریه- ایران- لبنان هنوز بزرگترین تهدید برای رژیم اشغالگر به شمار می آید به ویژه پس از اینکه جنگ سوریه به روزهای پایانی خود نزدیک شده است و محور مقاومت در سوریه و عراق به پیروزی رسیده است.

دلیل مواضع خصمانه آمریکا و اسرائیل علیه سوریه چیست؟
با این توضیحات باید گفت حملات هوایی اسرائیل به خاک سوریه به منظور هدف قرار دادن انبارهای سلاح حزب الله در این مرحله زمانی که در آن کشورهای عربی به ویژه دولت های عرب حاشیه خلیج فارس برای عادی سازی روابط با اسرائیل به سر می دوند، نشان می دهد که قطب نمای ملی سوریه تغییر نکرده است و همچنان سمت و سوی آن به طرف دشمن واقعی امت عرب و اسلامی است و بر این اساس می توان متوجه شد که چرا اسرائیل و آمریکا و حتی کشورهای عربی، سوریه را هدف قرار داده اند.

سخنان هشدار آمیز سید نصرالله علیه اسرائیل

از سوی دیگر سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اخیرا در گفت وگویی که شبکه المیادین با او ترتیب داد، از مسائل غیرمنتظره متعددی در جنگ آینده خبر داده و یادآور شد که بازپس گیری الجلیل و حمله به تمام شهرک های اسرائیل از جمله اهدافی است که مقاومت برای تحقق آن برنامه ریزی می کند.

اسرائیل بازنده بزرگ در جنگ آینده علیه سوریه و حزب الله

بنابراین چه بسا هدف اسرائیل از اقدامات تحریک آمیز مانند حمله به خاک سوریه، سوق دادن این کشور و حزب الله به جنگ است اما پرواضح است که دمشق و حزب الله از این نقشه با خبر هستند از این رو به دنبال ناکام گذاشتن آن هستند همانطور که تمام توطئه های سابق علیه سوریه را در طول هفت سال گذشته بی حاصل گذاشتند، با این حال اگر اسرائیل به دنبال جنگ است باید گفت بازنده بزرگ آن خواهد بود زیرا تغییرات راهبردی در موازنه قدرت به نفع آن پیش نرفته است و نیروی هوایی دیگر مانند گذشته عنصر سرنوشت ساز در جنگ نیست.