زنگنه: بسته ۵میلیارد دلاری برای تعمیرات وتوسعه چاه های نفتی | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی زنگنه: بسته ۵میلیارد دلاری برای تعمیرات وتوسعه چاه های نفتی

زنگنه: بسته ۵میلیارد دلاری برای تعمیرات وتوسعه چاه های نفتی

بامداد\ وزیر نفت گفت: بسته پنج میلیارد دلاری در حال آماده شدن است که در آن صرفاً شرکت های ایرانی با ارائه طرح هایی برای دو بخش تعمیرات و توسعه چاه های نفتی فعالیت خواهند کرد.

بیژن نامدار زنگنه که صبح امروز (سه شنبه) و در سومین کنگره راهبردی نفت و برق سخن می گفت، با بیان این مطلب افزود: این بسته پنج میلیارد دلاری به طرح هایی با حداکثر بودجه ۳۰۰ میلیون دلاری تقسیم خواهد شد که شرکت های ایرانی می توانند با همکاری با شرکت های خارجی در این طرح ها مشارکت کنند که اجرای عملیاتی این طرح ها دو ساله خواهد بود.

وی همچنین تأکید کرد: هزینه این طرح ها باید ظرف سه سال تأمین شود و ما انحصاراً از شرکت های داخلی دعوت خواهیم کرد تا اجرای این طرح های عملیاتی را به عهده بگیرند.

وزیر نفت تصریح کرد: سرمایه گذاری در طرح های در نظر گرفته به اشکال مختلف خواهد بود و اجرای آن می تواند علاوه بر افزایش اشتغالزایی و تولید، خدمات را در حوزه های مختلف توسعه دهد.

زنگنه با اشاره به انجام مراحل نهایی آماده شدن این بسته ها گفت: احتمالاً از ابتدای سال ۹۷؛ ارائه این بسته ها آغاز خواهد شد.

وی همچنین در زمینه طرح های بالادستی در صنایع نفت گفت: مذاکرات گسترده ای در زمینه طرح های بالادستی انجام شده، کار در حال پیشرفت است و ما دو هدف اصلی در این طرح ها داریم که نخستین هدف توسعه میدان های مشترک و دومین هدف نیز افزایش بازیافت و بهره برداری از میدان های فعلی است.

وزیر نفت افزود: تا پایان دوران چهار ساله دولت فعلی، باید تکلیف همه میدان های مشترک مشخص شود و پیمانکاران آنها نیز تعیین شود، ما انرژی و زمان خوب و گسترده ای برای آن صرف کرده ایم و قرار است قراردادهای توسعه بالادستی نفت با شرکت های معتبر بین المللی و همکاری شرکت های داخلی بسته شود.

زنگنه یکی دیگر از طرح های مهم وزارت نفت را طرح «نو فیلرینگ» دانست و گفت: ما تا آخر دولت دوازدهم نباید گاز در حال سوختن داشته باشیم.

وی تأکید کرد: طرح های مختلفی در این حوزه در حال اجراست اما کافی نیست.

زنگنه ادامه داد: قیمت بسیار کمی برای این نوع گاز در نظر گرفتیم اما هنوز به نقطه مطلوب نرسیده ایم و باید تلاش بیشتری کنیم.

وی همچنین بر ادامه گازرسانی به روستاها و شهرهای کوچک تأکید کرد و گفت: این اقدام با قوت در حال انجام است و ما در حال پیگیری هستیم.

افزایش ۵۰۰ هزارتنی ال ان جی با قرارداد جدید

وزیر نفت همچنین به اجرای طرح های ال ان جی اشاره کرد و افزود: قراردادی در آینده نزدیک در زمینه توسعه ال ان جی امضا خواهد شد که اولین نوع از این دست در جهان است و ظرفیتی ۵۰۰ هزار تنی برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

زنگنه گفت: در بخش پتروشیمی باید به صنایع پایین دستی و میان دستی توجه ویژه شود و ما تلاش داریم با همکاری وزارت صنعت، میعانات گازی را به صنایع برسانیم.

وی افزود: طرح بهسازی و نوسازی صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی اکنون مورد نیاز ماست و ما باید با بهسازی آنچه که داریم زمینه توسعه تولید را فراهم کنیم، به خصوص که اکنون نیاز چندانی به تأسیس پالایشگاه های جدید وجود ندارد.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی