دخالت نکنید؛ طرح ظریف برای دولت دوازدهم|بامداد
: مسیر شما
تیتر پنج دخالت نکنید؛ طرح ظریف برای دولت دوازدهم

بامداد – « ایجاد سازوکار قانونی پیشگیری از مداخله و اظهارنظر مقامات غیرمسوول در مسائل سیاست خارجی» یکی از محورهای راهبرد کلان وزارت خارجه در برنامه وزیر پیشنهادی کابینه دوازدهم است که نیامده و رأی اعتماد نگرفته، باعث ایجاد جنجال و هیاهو شد.


آقای محمدجواد ظریف، وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای تصدی وزارت خارجه در دولت دوازدهم است؛ وزیری که حضورش در لیست پیشنهادی حمایت اکثریت نمایندگان را در پی داشت و بر اساس خبرها یکی از وزرایی است که با رأی قاطع بهارستان بر صندلی وزارت تکیه می‌کند.
سه شنبه ۱۷ مردادماه بود که برنامه ظریف برای اداره وزارت خارجه روی سایت دولت قرار گرفت؛ اما در قسمت راهبردهای کلان و راهکارهای عملیاتی آن آمده بود: « نظام دادن به تصمیم سازی و
تصمیم گیری در حوزه سیاست خارجی و ایجاد سازوکار قانونی پیشگیری از مداخله و اظهارنظر مقامات غیرمسوول در مسائل سیاست خارجی.» وجود چنین بندی در برنامه وزیر پیشنهادی امورخارجه اما برخی انتقادات را برانگیخت.
عده‌ای معتقدند که وجود چنین بندی در برنامه‌های ظریف برای ایجاد موانع حقوقی و قانونی برای اظهارنظر افراد غیر از دیپلمات‌های وزارت خارجه است که می‌توان یکی از دلایل آن ورود مجلس به پرونده‌های سیاست خارجی یا اظهارنظر و روشنگری‌های نمایندگان ملت درباره توافق‌های بین المللی از جمله برجام و یا FATF دانست.

نقوی حسینی: باید یک پژواک در سیاست خارجی باشد
آقای سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با روزنامه صبح نو درباره برنامه‌های ظریف برای اداره وزارت خارجه گفت: «در برنامه‌های منتشر شده وزیر امورخارجه بخشی برای «ممنوعیت و جلوگیری از اظهارنظر مقامات غیرمسوول در سیاست خارجی» است، به نظر بنده درباره این موضوع دو نکته حائز اهمیت است.»
وی ادامه داد: «در سیاست خارجی باید یک صدا شنیده شود و همه ارکان نظام با یکدیگر اجماع و هماهنگی داشته باشند؛ در سیاست خارجی نباید چندصدایی باشد و این نکته درست است که سیاست خارجی کشور باید در عرصه بین المللی یک پژواک داشته باشد.»
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد:« اینکه ما اظهارنظر مقامات را ممنوع کنیم موضوع متفاوتی است چرا که این اظهارنظرها نظراتی کارشناسی و طرح دیدگاه‌های مختلف است و کسی نمی‌تواند اظهارنظر، تحلیل کارشناسی و … درباره موضوعات سیاست خارجی را ممنوع کند؛ جدا از اینکه برخی افراد مجازند درباره تمامی موضوعات و حوزه‌ها اظهارنظر کنند.»
نقوی حسینی تصریح کرد: «بر اساس اصل ۸۴ قانون اساسی، نمایندگان می‌توانند در همه مسائل داخلی و خارجی اظهار نظر کنند و کسی نمی‌تواند آن‌ها به‌خاطر اظهارنظر و ایفای نقش نمایندگی بازخواست کند، فلذا امیدوارم آنچه ظریف گفته منظور نظر این باشد که می‌خواهیم در سیاست خارجی تنها یک صدا شنیده شود.»
وی تاکید کرد: « امیدوارم منظور ظریف اظهارنظرات کارشناسی و ارائه دیدگاه‌های مختلف در حوزه سیاست خارجی، تحلیل‌های مختلف یا اظهارنظر نمایندگان مجلس نباشد و من مطمئن هستم که منظور ظریف نمایندگان مجلس نیست، چراکه ظریف با قانون اساسی آشناست و چنین اقدامی خلاف صریح قانون است.»
نقوی حسینی در پایان از دیدار امروز نمایندگان فراکسیون ولایی با وزیر پیشنهادی امورخارجه خبر داد و گفت:« ممنوعیت و جلوگیری از اظهارنظر مقامات غیرمسوول در سیاست خارجی» یکی از موضوعات مورد بحث در جلسه امروز فراکسیون است.

صفاری نطنزی: سیاست خارجه باید تک صدایی باشد
آقای صفاری نطنزی، نماینده مجلس شورای اسلامی هم در گفت و گو با «صبح نو» در این زمینه گفت: «به نظر بنده با توجه به سابقه‌ای هم که در این خصوص دارم، حرکت بسیار خوبی است. نباید سیاست خارجه کشور دستمایه جدال همه اشخاص قرار گیرد.»
وی افزود: « سیاست خارجه کشور در واقع با محوریت مقام معظم رهبری چیده می‌شود و حوزه سیاست خارجه و امنیت ملی از مسائلی است که ایشان به طور مستقیم بر آن نظر دارند و در اصل هم نمی‌شود در یک کشور، چند مدل سیاست خارجه را دنبال کرد. در واقع وزارت خارجه تنها مجری سیاست‌های خارجی جمهوری اسلامی است. اینکه هر شخصی آگاه یا ناآگاه اظهار نظری در این خصوص داشته باشد، به این موضوع لطمه وارد خواهد کرد. در حوزه سیاست خارجه، باید تک صدایی وجود داشته باشد و افراد
غیر مسوول نباید اظهار نظر کنند.»
وی همچنین افزود:« البته نظرات کارشناسی را می‌توان دریافت کرد ولی در اجرائیات آنها کسی نباید دخالت داشته باشد. البته به صورت شخصی هر کسی می‌تواند اظهار نظر کند ولی آنچه به عنوان نظریه سیاست خارجه نظام دنبال می‌شود، فرایند خود را طی خواهد کرد. نظر نهایی در حوزه سیاست خارجه، رهبر معظم انقلاب است».

جوکار:طرح وزارت خارجه محدودسازی آزادی بیان است
آقای محمد صالح جوکار، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم، در گفت گو با «صبح‌نو» گفت:« اظهار نظر در خصوص تمام مسائل کشور چه داخلی و چه خارجی، برای تمام افراد آزاد است و امروز اساتیدی هستند که در حوزه سیاست خارجی صاحب نظرند. اینکه وزارت امور خارجه بخواهد طرحی را ارائه کند تا جلوی اظهارنظر افراد و اشخاص را بگیرد، جای سؤال است که آیا می‌خواهند دهان افراد را ببندند؟ این همان محدود سازی افراد است. همه اشخاص می‌توانند در خصوص تمام مسائل کشور اظهار نظر کنند. حال هر یک که کارشناسانه بود، وزارت خارجه هم باید استقبال کند و آنها را به کار بگیرد. اینکه همه مردم را محدود کنیم تنها باعث اعمال نظر افراد معدود و باعث ایجاد مشکلاتی نیز برای کشور خواهد شد.
وی همچنین افزود: گمان نمی‌کنم مجلس دهم این طرح را قبول کند. این موضوع هیچ ارتباطی با جناح‌بندی‌های سیاسی ندارد و مستقیماً مربوط به حقوق شهروندی افراد جامعه است و این کار آنها باعث حتی محدود کردن رسانه‌ها در حوزه سیاست خارجی خواهد شد. نمی‌توان دهان مردم را با طرح قانونی بست و اجازه نداد که مردم سخن بگویند. مردم بدون توهین و افترا، آزادانه می‌توانند نظرات خود را بیان کنند. این محدودسازی آزادی بیان است.

منبع : صبح نو


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی