جزئیاتی از افزایش حقوق بازنشستگان | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی جزئیاتی از افزایش حقوق بازنشستگان

جزئیاتی از افزایش حقوق بازنشستگان

بامداد| طی سال های گذشته، بازنشستگان همواره از تبعیض در پرداخت حقوق خود گله مند بودند و به همین دلیل یکی از مطالبات آن ها همسان سازی حقوق با شاغلان بوده است. در این راستا و به منظور تحقق همسان سازی حقوق بازنشستگان، مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم، مصوبه ای داشت تا حقوق بازنشسته ها در مدت پنج سال همسان شود به این صورت که حقوق دو بازنشسته با شرایط مشابه همسان باشد. درباره این موضوع، رئیس سازمان تامین اجتماعی روز گذشته از برداشته شدن گام های موثر برای همسان سازی حقوق ها خبر داد. سیدتقی نوربخش اظهار کرد: در حالی که در هشت سال دولت قبل، افزایش رقم مستمری حدود ۶۱ درصد بود، در فاصله سال های ۹۲ تا ۹۷ ما در پرداخت مستمری با جهش ۱۰۵ درصدی روبه رو هستیم . وی خاطرنشان کرد: همسان‌سازی حقوق، در اولویت برنامه‌های ما قرار گرفته و سازمان گام‌های موثری را در این زمینه برداشته است و انتظار می‌رود این حمایت‌ها همچنان مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد.

برای انجام این مهم باید هرسال در لایحه بودجه، علاوه بر افزایش حقوق سالانه، منابعی برای همسان سازی در نظر گرفته شود. این رقم در لایحه بودجه سال ۹۷ ، توسط کمیسیون تلفیق ۳۴۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که به گفته یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، بخشی از طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان متناسب با همین بودجه، امسال اجرا می شود. عزت ا… یوسفیان ملا در گفت وگو با خراسان گفت: به منظور عملیاتی شدن این موضوع ، کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۹۷ ، مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داد تا متناسب با این رقم، بخشی از همسان سازی حقوق بازنشستگان محقق شود. وی خاطرنشان کرد: ابلاغ این مسئله با سازمان امور استخدامی کشوری است ولی تامین اعتبار آن از طریق سازمان مدیریت انجام می شود و بدون تردید با تامین اعتبار لازم ، سازمان مدیریت مصمم است همسان سازی حقوق اجرا شود. یوسفیان ملا با بیان این که زوایای اجرای طرح همسان سازی در حال بررسی است، گفت: متناسب با میزان اعتبار ۳۴۰۰ میلیارد تومانی که مجلس برای همسان سازی تعیین کرده است، بخشی از طرح همسان سازی در سال ۹۷ اجرا می شود. وی افزود: البته جدول این را که در مرحله اول، همسان سازی برای چه گروه و با چه درآمدی ا جرا شود، دولت تنظیم می کند.

همسان سازی حقوق در کارگروه تخصصی
درباره این موضوع، مدیرکل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی در گفت وگو با خراسان با بیان این که برای بررسی همسان سازی حقوق، کارگروهی در سازمان تامین اجتماعی تشکیل شده است، تصریح کرد: در این کارگروه ها درباره نحوه و ضرورت اجرای همسان سازی، بحث و کارشناسی می شود. محمدعلی جنانی با بیان این که بر همسان سازی در برنامه ششم تاکید شده است، افزود: درباره اجرای همسان سازی حقوق، دیدگاه های مختلفی مطرح است که درحال بررسی است و با جدیت دنبال می شود. شایان ذکر است رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در اسفند سال ۹۶ درباره اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان اعلام کرد: برای ترمیم و به منظور همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال ۹۷ به تامین حداقل ۳۴۰۰ میلیارد تومان منابع نیازمندیم. محمدباقر نوبخت ادامه داد: در بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ در مجموع با احتساب پیشنهاد دولت، ۲۰۰۰ میلیارد تومان منابع برای همسان سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده که بیانگر کمبود ۱۴۰۰ میلیارد تومانی منابع برای همسان سازی در سال آینده است. وی تصریح کرد: با هماهنگی هایی که با مجلس صورت گرفت، مجوزی ارائه شد تا سازمان برنامه و بودجه بتواند از سرجمع بودجه و احیانا اموال تملیکی، منابع کافی را برای ترمیم حقوق بازنشستگان در سال آینده تامین کند.سخنگوی دولت یادآور شد: دولت تلاش می کند به همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال ۹۷ توجه شود و به این منظور از ابتدای سال با لحاظ تحقق کامل درآمد ۳۴۰۰ میلیارد تومانی برای ترمیم حقوق بازنشستگان، اقدامات لازم را انجام می دهد.

افزایش ۱۹٫۵ درصدی حداقل حقوق بازنشستگان ابلاغ شد
دریافت کنندگان حداقل مستمری بر اساس مصوبه مورخ ۲۲ فروردین ۹۷ شورای عالی کار ، به میزان ۱۹٫۵ درصد و برای دیگر سطوح به میزان ۱۳ درصد مستمری آنان در پایان اسفند ماه ۹۶ افزایش می‌یابد.
مطابق بخشنامه هیئت وزیران حداقل مستمری های بازنشستگی، از کار افتادگی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول قانون تامین اجتماعی که تا پایان سال ۹۶ برقرار شده اند، بر اساس مصوبه شورای عالی کار ۵/۱۹ درصد افزایش یافت. به گزارش تسنیم، هیئت وزیران به پیشنهاد شماره ۱۳۱۶۶ مورخ ۱۶اردیبهشت ماه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و به استناد ماده (۹۶) قانون تامین اجتماعی مصوب ۱۳۵۴ تصویب کرد از تاریخ یکم فروردین کلیه مستمری های بازنشستگی، از کار افتادگی و مجموع مستمری بازماندگان مشمول قانون تامین اجتماعی که تا پایان سال ۹۶ برقرار شده اند، به ترتیب برای دریافت کنندگان حداقل مستمری بر اساس مصوبه مورخ ۲۲ فروردین ۹۷ شورای عالی کار به میزان ۱۹٫۵ درصد و برای دیگر سطوح به میزان ۱۳ درصد مستمری آنان در پایان اسفند ماه ۹۶ افزایش می‌یابد.

منبع: خراسان


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی