تهیه‌کننده «جادوی‌صدا»: برنده‌ سال‌ قبل‌ بیکار است!|بامداد
: مسیر شما
تیتر دو تهیه‌کننده «جادوی‌صدا»: برنده‌ سال‌ قبل‌ بیکار است!

بامداد –  برنامه تلویزیونی«جادوی‌صدا» به تهیه‌کنندگی آقای حسین حسین‌خانی، از شبکه‌ سه‌ سیما درحال پخش است و به مرحله فینال نزدیک می‌شود.
مسابقه جادوی ‌صدا کاری از گروه اجتماعی شبکه سه سیماست که طی آن بیش از ۶۵۰۰ علاقه مند به هنردوبله، توانایی خود را در معرض قضاوت کارشناسان باتجربه قرار دادند و درمرحله مقدماتی ۱۷۵ نفر برگزیده شدند. سری نخست جادوی صدا در ۲۸ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای از ۲۳ فروردین تا اول خردادماه ۹۵ از شبکه سه سیما پخش شده بود.
«حسین حسین‌خانی» تهیه‌کننده برنامه «جادوی‌صدا» به «صبح‌نو» گفت: امسال سری دوم این مسابقه را تولید و به پخش رساندیم. سال گذشته برنامه سعی کرده بود قالبی شخصی داشته باشد ولی امسال به الگوی جهانی نزدیک شدیم. ما درجامعه مشاهده می‌کردیم که علاقه‌مندان زیادی به هنر دوبله وجود دارند. دو سال پیش ایده تولید چنین برنامه‌ای را به مدیران تلویزیون ارائه کردیم و توسط شبکه مورد استقبال قرار گرفت. سری دوم این برنامه رشد بسیار زیادی نسبت به سال قبل داشته است؛ هرچند زمان نامناسب و غیرثابت این برنامه، باعث آسیب دیدن آن شده است. البته با تمام این مسائل برخوردهای جادوی صدا بسیار امیدوارکننده است.
قالب ‌مرسوم‌ را در پیش ‌گرفتیم
حسین‌خانی درباره قالب برنامه بیان کرد: ما از برنامه خاصی الگوبرداری نکرده‌ایم. در واقع یک الگو و شیوه ثابت و موفق در زمینه چنین برنامه‌هایی وجود دارد که ما هم در همان سبک کار کردیم. در همه جای دنیا، هرکس بخواهد چنین برنامه‌ای بسازد باید از این قالب استفاده کند. در کشورهای غربی و حتی خاورمیانه هم این قالب برنامه‌سازی مرسوم است و جواب خود را به خوبی پس داده است.
داوران مربی شدند
تهیه‌کننده جادوی صدا افزود: در فروردین ماه، پس از مدتی که فراخوان دادیم و از بین چندهزار نفر که متقاضی شدند، گزینش اولیه‌ای صورت گرفت و داوران حدود۱۸۰نفر را گزینش کردند. آقای عرفانی، خانم‌ها شهلا ناظریان و مهوش افشاری و آقای سعیدشیخ‌زاده ترکیب داوران ما بودند که به بررسی این جمع ۱۸۰نفره اقدام و آن عدد را نصف کردند. تمام اقدامات صورت گرفته تا این مرحله در مقابل دوربین انجام شد. این حلقه ۷۰نفره تحویل ۳ داور شد که در آینده نقش مربی آن‌ها را داشته باشند. آقایان چنگیز جلیلوند و نصرالله مدقالچی و خانم مریم شیرزاد، استادانی بودند که دراین بخش حضور داشتند. این دوستان، به طور ناشناس، آن ۷۰نفر را از طریق فیلم‌ ضبط شده بررسی می‌کردند که چهره آن‌ها دراین قضیه مؤثر نباشد. هر یک از داوران حق یارگیری تا تعدادی مشخص را داشت.
حسین‌خانی درباره یارگیری داوران گفت: نهایتاً هر یک از داوران چهار نفر را انتخاب کردند. تا امروز حدود نیمی از این شرکت‌کنندگان از رقابت خارج شده‌اند. البته این مرحله مستقیماً با رأی مردم است و دیگر، داوران نقشی ندارند و فقط در مقام آموزش شرکت‌کنندگان به صورت هفتگی حاضر می‌شوند.
زبانمان مو درآورد!
این برنامه ساز، درباره سرنوشت برندگان این مسابقه بیان کرد: ما در سایت شبکه و برنامه تأکید کرده‌ایم که هیچ تعهدی در به کارگیری برگزیدگان، در دوبلاژ نداریم. البته قطعاً سیر منطقی این برنامه آن است که برگزیدگان آن روانه دوبلاژ شوند و اگر در اختیار من بود، تمام نفرات برتر این برنامه را راهی دوبله می‌کردم. جلسات زیادی داشتیم و رایزنی‌های گسترده‌ای با مسوولان انجام دادیم که این اتفاق رخ دهد، آنقدر پیگیر شدیم که زبان‌مان مو درآورد! بسیاری از این عزیزانی که مشتاقانه دراین برنامه شرکت کردند، فقط تقاضای حضور در اتاق دوبلاژ یا نشان دادن توانایی‌هایشان را داشتند و نه چیزی بیشتر.
دوبلورها بیمه ‌هم‌ نیستند
تهیه‌کننده جادوی صدا درباره مذاکرات انجام شده با مدیران تلویزیون گفت: به هرحال مدیران دوبلاژ به تنهایی تصمیم گیرنده نیستند. سندیکا و مجموعه‌هایی وجود دارند که دراین مسائل
نقش آفرینی می‌کنند. این‌گونه نیست که با تصمیم یک شخص، افرادی به دوبلاژ اضافه شوند. البته این را هم عرض کنم که دوبلاژ استخدام ندارد و حتی عزیزانی هم که اکنون دراین حوزه مشغول هستند، بیمه هم نیستند. این وضعیت از سال‌ها قبل بوده و هنوزهم ادامه دارد و مشکلی است که در دوبلاژ وجود دارد.
برنده ‌فصل ‌قبل ‌رها شده
حسین‌خانی درباره وضعیت نفر اول برنامه سال گذشته، افزود: آقای میلاد شکوهی، نفر اول سری نخست برنامه بود. برای مثال، کلیپ‌های امسال برنامه را توسط ایشان انجام داده‌ایم و صدای میلاد شکوهی روی آن‌هاست. تقریباً غیرازما، جایی با وی همکاری نکرده است. آقای قنبری که سال گذشته داور برنامه بود، در انتهای سری قبل، به میلاد شکوهی گفت که ورود شما را به دوبله تبریک می‌گویم؛ اما در واقع هیچ اتفاقی برای میلاد رخ نداد و امروز به حال خود رها شده است.
تهیه‌کننده جادوی صدا افزود: به‌رغم این مسائل، باز هم جوانان خودشان علاقه‌مند به حضور دربرنامه هستند چون معتقدند که از طریق جادوی صدا، لااقل استعدادهایشان بروز می‌کند. من شخصاً با خیلی از این دوستان صحبت کرده‌ام و گفته‌ام که جایی برای استخدام یا به کارگیری آن‌ها در دوبلاژ نیست اما بازهم مشتاق حضور در برنامه و علاقه‌مند به نشان دادن توانایی‌هایشان هستند.
خسته ‌شده‌ام
این برنامه‌ساز تلویزیون درباره تولید برنامه‌های دیگرگفت: من واقعاً خسته شده‌ام و انرژی زیادی از دست داده‌ام. شاید به اندازه تولید دو سریال، برای این برنامه توان گذاشته‌ام و خروجی‌اش شده آن چیز که می‌بینید. متأسفانه حمایت خوبی صورت نمی‌گیرد و برنامه‌سازان فرسوده می‌شوند. تا به امروز با آدم‌های اهل فن زیادی صحبت کرده‌ام که همگی از برنامه راضی‌اند ولی دلیل برخی از کم لطفی‌ها و ناهماهنگی‌ها را متوجه نمی‌شوم. خب به هرحال شبکه۳ کنداکتور شلوغی دارد و ممکن است پخش مسابقات ورزشی مشکل‌ساز شود اما درایام دیگر چه؟ واقعاً حیف است که چنین برنامه‌ای در ساعت۵ یا ۶ عصر از تلویزیون پخش شود. متأسفانه حضور اسپانسر در برنامه هم، در کنار کمک مالی که می‌تواند داشته باشد، مشکلاتی را به وجود آورده که واقعاً خسته کننده است. بعضاً خواسته‌هایی دارند که آزار دهنده‌اند و برخی ناهماهنگی‌هایی بین اسپانسر و شبکه وجود دارد که آسیبش به ما می‌رسد. گاهی یک سریال در چند مرحله تکرار می‌شود ولی برنامه ما در ساعتی نامناسب روی آنتن می‌رود. ای کاش برنامه‌هایی مثل جادوی صدا هم مثل سریال‌ها، برای مدیران، نورچشمی و عزیز شوند.

منبع : صبح نو


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی