تهدیدات برجامی ترامپ فقط یک «شو» بود | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | یادداشت
: مسیر شما
یادداشت تهدیدات برجامی ترامپ فقط یک «شو» بود

تهدیدات برجامی ترامپ فقط یک «شو» بود

بامداد| «ما چگونه به اینجا رسیدیم و چرا راه حل، این است که تغییرات بی‌معنا ایجاد شود؟ این صریحا فقط مهار آسیب است. ترامپ بر شوی پایان توافق اصرار کرد. این فقط یک شو بود. عدم صدور تاییدیه برجام، یک سیاست نبود بلکه ابزاری برای آرام کردن او بود. اکنون، وزارت خارجه که هرگز نخواست (برجام) پایان یابد، خشمگینانه سعی می‌کند اعلام کند که از متحدانمان جدا نمی‌شویم و بدون وجود یک جایگزین واقعی، برجام پایان نخواهد یافت.»

تهدیدات برجامی ترامپ فقط یک «شو» بود.

جنیفر روبین، روزنامه‌نگار آمریکایی، طی یادداشتی تحلیلی در روزنامه واشینگتن‌پست، به بررسی سیاست برجامی ترامپ پرداخت و نوشت: «من با تصمیم دونالد ترامپ برای عدم تایید برجام، به چند دلیل مخالف بوده‌ام: متحدان اروپایی‌مان با ما نیستند، ایران هیچ انگیزه‌ای برای بازنویسی توافق ندارد، ما فاقد اهرم هستیم و ما می‌توانیم با همراهی متحدان‌مان کار‌های سازنده‌تری -مانند تحریم ایران به خاطر نقض حقوق بشر و اجبار ایران و روسیه به پرداخت هزینه بزرگتر به خاطر تهاجم‌شان در سوریه- انجام دهیم.»

به گفته روبین، ترامپ و مشاوران سیاست خارجی‌اش مهارت آن را ندارند که بدون یک «عقب‌نشینی شرم‌آور» یا ارتکاب «اشتباه تقابل هسته‌ای»، در مسئله برجام موفقیتی به دست آورند.

این روزنامه‌نگار با اشاره به گزارش اخیر نیویورک‌تایمز درباره گفت‌وگو‌های اروپا و آمریکا پیرامون برجام و محقق ساختن شروط برجامی ترامپ، نوشت: «همانطور که پیش‌بینی کردیم، نشانه‌های اولیه، نشان می‌دهد که رویکرد ترامپ یک اشتباه است.»

بنا به گزارش نیویورک‌تایمز، دولت ترامپ سه درخواست دارد: تعهد برای مذاکره بر سر محدود کردن آزمایش‌ها موشکی ایران، دسترسی نامحدود بازرسان به پایگاه‌های نظامی ایران و تمدید تاریخ انقضای محدودیت‌های برجام.

اروپایی‌ها، اما، فقط با تغییرات صوری در برجام و بازگشت تحریم‌ها در صورت نیاز در آینده، موافقت می‌کنند.

به عقیده روبین، حتی اگر یک رویکرد حداقل‌گرا در برجام اتخاذ شود، دو مشکل واضح وجود دارد. از دیگاه ترامپ، این رویکرد، توافق میراثی اوباما را تقویت می‌کند. یعنی همان توافقی که ترامپ بشدت خواهان لغو آن است و آن را «بدترین توافق» خوانده است. علاوه بر این، حتی اگر تغییرات در برجام صرفا در حد حفظ آبرو باشد، روسیه و چین، دلایل زیادی برای کمک به آمریکا ندارند.

روبین در ادامه به بخش‌هایی از گزارش نیویورک‌تایمز پرداخت که در آن به تلاش اروپایی‌ها برای متقاعد کردن ترامپ به حفظ برجام و امضای یک «توافق الحاقی» اشاره کرد. اروپایی‌ها مایل‌اند که برجام را حفظ کنند، اما برای رفع نگرانی‌های ترامپ درباره ایران یک توافق الحاقی امضا کنند.

واشینگتن‌پست معتقد است که این رویکرد، «یک عقب‌نشینی تمام‌عیار از اعلامیه جاه‌طلبانه ترامپ» خواهد بود. ترامپ در این اعلامیه گفته بود که یا برجام به شکل اساسی تغییر یابد یا او از آن خارج خواهد شد. این چیزی است که موافقان برجام فکر نمی‌کردند اتفاق بیافتد. دیدگاه آن‌ها این بود که اتحادیه اروپا چنان از ترامپ خواهد ترسید که با ترامپ در درخواست اعمال تغییرات اساسی در توافق هسته‌ای همراهی خواهد کرد.

روبین نوشت: «ما چگونه به اینجا رسیدیم و چرا راه حل، این است که تغییرات بی‌معنا ایجاد شود؟ این صریحا فقط مهار آسیب است. ترامپ بر شوی پایان توافق اصرار کرد. این فقط یک شو بود. عدم صدور تاییدیه برجام، یک سیاست نبود بلکه ابزاری برای آرام کردن او بود. اکنون، وزارت خارجه که هرگز نخواست (برجام) پایان یابد، خشمگینانه سعی می‌کند اعلام کند که از متحدانمان جدا نمی‌شویم و بدون وجود یک جایگزین واقعی، برجام پایان نخواهد یافت.»

روبین معتقد است که با توجه به اوضاع کنونی، هشدار‌های رکس تیلرسون، وزیر خارجه، جیم متیس، وزیر دفاع، و اچ آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی، درباره برجام، به واقعیت نزدیک‌ترند. این درحالی است که افرادی مانند نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، و سناتور تام کاتن که ترامپ را تحریک کرده‌اند، اگر بی‌پروا نیستند، «احمق» به نظر می‌رسند.

این روزنامه‌نگار در پایان از آمریکا خواست «صحنه‌سازی» درباره برجام را رها کند و به سایر مسائل غیرهسته‌ای بپردازد.

منبع: فرارو


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی