تمرکز فروش 100بنگاه اقتصادی کشور در 15شرکت برتر | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد| اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی تمرکز فروش ۱۰۰بنگاه اقتصادی کشور در ۱۵شرکت برتر

تمرکز فروش ۱۰۰بنگاه اقتصادی کشور در ۱۵شرکت برتر

بامداد| اقتصاد ایران ۵۰۰ بنگاه برتر خود را شناخت. سازمان مدیریت صنعتی به تازگی اسامی ۵۰۰ شرکت برتر کشور را بر اساس اطلاعات مالی سال ۹۵ منتشر کرد که در آن شرکت ها بر اساس شاخص فروش به همراه ۳۲ شاخص دیگر مقایسه شده اند. این گزارش نشان دهنده تمرکز نسبتاً زیاد در بین ۱۵ شرکت پرفروش کشور است. به طوری که از بین ۱۰۰ شرکت برتر، ۱۵ شرکت نخست، حجم فروشی معادل با نیمی از فروش ۱۰۰ شرکت را به خود اختصاص داده اند. بانک ها در این رده بندی، علی رغم وضعیت نامناسب سودآوری، جایگاه نسبتاً مناسبی در فروش دارند. به طوری که در میان ۱۰ شرکت پرفروش، هلدینگ های مربوط به پنج بانک دیده می شود. این بانک ها همچنین ۳۰ درصد کل فروش در بین ۵۰۰ بنگاه صنعتی برتر را از آن خود کرده اند.

نگاهی به ملاک های ارزیابی بنگاه های برتر

در گزارش ارزیابی سازمان مدیریت صنعتی از ۵۰۰ شرکت برتر ایران، بنگاه های اقتصادی کشور در ابتدا بر اساس میزان فروش رتبه بندی می شوند. پس از آن نیز با تقسیم ۵۰۰ شرکت برتر به دسته های صد تایی، شرکت های هر دسته بر اساس ۳۲ شاخص دیگر، مقایسه می‌شوند. موضوعات کلی این ۳۳ شاخص ، اندازه و رشد شرکت، سودآوری و عملکرد، بهره وری، صادرات، نقدینگی، بدهی و بازار است. در گزارش یاد شده ، با توجه به این که میزان فروش در طیف گسترده ای از بنگاه های تولیدی، خدماتی، بیمه ای، سرمایه گذاری و بانک ها بررسی شده ، لذا برای همگن سازی رقم فروش از شاخص های میزان فروش شرکت‌ها، مجموع درآمدهای عملیاتی آن ها لحاظ شده است. به خصوص برای بانک ها، جمع درآمد مشاع و غیر مشاع مد نظر قرار گرفته اند.

دو ملاحظه مهم
این گزارش در بخش روش شناسی خود تصریح می کند که در اقتصاد ایران، به مانند بسیاری از اقتصادهای در حال توسعه، قیمت‌ها منعکس‌کننده تمامی واقعیت های اقتصادی نیست. چرا که در یک اقتصاد سالم، فروش یک شرکت نشان‌دهنده افزایش قیمت محصول فروش‌رفته و مقدار عددی محصولات فروخته‌شده است. از آن جا که افزایش قیمت نیز اساسا ناشی از افزایش کیفیت محصولات تولیدی است، در این صورت افزایش فروش، نشان‌دهنده رشد واقعی و سالم این شرکت‌هاست. در حالی که در اقتصاد ایران بخشی از تغییر قیمت‌ها یا ناشی از وجود بازارهای انحصاری یا ناشی از دخالت‌های دولت در تعیین قیمت محصولات شرکت‌های تولیدی است؛ بنابراین باید در مقایسه فروش شرکت‌ها و رتبه‌بندی آن ها از نظر فروش این مقوله را در نظر داشت.همچنین به دلیل این که شرکت ها بر اساس قیمت های تاریخی، دارایی های ثابت خود را در دفاتر ثبت کرده اند تاریخ سرمایه گذاری شرکت ها با یکدیگر متفاوت است. در این صورت دارایی ها و نسبت هایی همچون نسبت سود و فروش به دارایی ها، تمامی واقعیات را منعکس نمی کند.

۱۰ غول برتر فروش در سال ۹۵

بررسی ۱۰ شرکت برتر کشور از نظر فروش در سال ۹۵ حاکی از این است که نیمی از این تعداد، هلدینگ های مربوط به بانک های کشور، دو شرکت مربوط به خودروسازی ها و سه شرکت نیز مربوط به گروه صنعتی نفت و پتروشیمی بوده است. مقایسه آمار فروش این شرکت ها با ۱۰۰ شرکت پرفروش نیز نشان می دهد که ۱۰ شرکت برتر، جمعاً فروشی معادل با ۱۸ برابر فروش ۱۰ شرکت انتهای فهرست داشته اند.

۱۰۰ شرکت برتر از نظر فروش در سال ۹۵
اما نگاهی به ۱۰۰ شرکت برتر نشان می دهد که این شرکت ها در سال ۹۵، جمعاً ۵,۴۹۷,۴۱۷ میلیارد ریال فروش داشته اند که نسبت به کل فروش همین ۱۰۰ شرکت در سال قبل، ۱۷٫۷ درصد رشد را نشان می دهد. از سوی دیگر آمارهای این فهرست نشان می دهد که فروش شرکت اول فهرست ۲۶٫۷ برابر فروش شرکت صدم است.فروش ۱۵ شرکت بالای فهرست نیز معادل با ۴۹٫۹ درصد جمع فروش ۱۰۰ شرکت بوده که این موضوع نشان دهنده درجه تمرکز در وضعیت شرکت های بزرگ ایران است.

گروه های صنعتی برتر در ۶ شاخص عملکردی

سازمان مدیریت صنعتی در گزارش خود، با جمع بندی عملکرد صنایع مختلف ذیل ۱۱ شاخص، سه گروه برتر صنعتی در هر یک از این شاخص ها را معرفی کرده است. در نمودارهایی که در ادامه می آید، گروه های صنعتی برتر در شش شاخص برگزیده، به همراه سهم آن ها از کل (۵۰۰ شرکت)، نشان داده شده است.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی