تاکید معاون رئیس جمهور نسبت به حساسیت واردات تراریخته ها | سایت خبری تحلیلی بامداد | محصولات تراریخته
: مسیر شما
اقتصادی تاکید معاون رئیس جمهور نسبت به حساسیت واردات محصولات تراریخته ها

بامداد – معاون رئیس‌جمهور بر لزوم حساسیت نسبت به واردات محصولات تراریخته تأکید کرد.

سورنا ستاری عصر امروز در حاشیه نشست مشترک خود با سازمان دامپزشکی کشور درباره وضعیت تراریخته‌ها اظهار کرد: در معاونت علمی ریاست جمهوری با هرگونه ممانعت تحقیقاتی در هر بخشی مخالف هستیم.

وی افزود: در موضوع سلول‌ های بنیادین که امروز شاهد توسعه امور آن هستیم، مشکلات فنی آن در بخش شرعی با اجازه از مراجع مرتفع شد و اکنون از کشورهای پیش‌رو در این زمینه به حساب می‌آییم.

درباره واردات تراریخته‌ ها باید حساس باشیم
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه واردات محصولات تراریخته برای ما در معاونت علمی مانند دارو مورد اهمیت است، ادامه داد: همانطور وقتی داروی جدید به کشور می‌آید قبل از آن که مردم استفاده کنند باید استانداردهای لازم رعایت شود و حتی ممکن است ۲ تا ۳ ماه این امر طول بکشد تا به صورت بالینی مورد آزمایش قرار گیرد. در محصولات تراریخته کشاورزی نیز برای تجاری‌سازی باید این اتفاق بیفتد و باید حساس باشیم.

ستاری تصریح کرد: در ستاد بیوتکنولوژی، تحقیقاتی در خصوص تراریخته‌ها بر روی ۲ تا ۳ محصول کشاورزی نظیر پنبه و برنج در حال انجام است اما هیچ گونه رهاسازی نشده است و برای رها سازی و تجاری‌سازی آن نیازمند پروتکل‌های استاندارد هستیم. هر موقع افراد توانستند استانداردها و تاییدیه‌های وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی و سایر ارگان‌های مرتبط را بگیرند می‌توانند اقدام به تجاری‌سازی این محصولات کنند.وی درباره گفت: در حوزه غذا در یک سال اخیر اتفاقات خوبی افتاده است و تقلبات و سموم جدید را شناسایی کرده و توسط سازمان غذا و دارو تشخیص می‌دهیم.

منبع:تسنیم