بودجه ۹۷با تورم، بیکاری و رشد اقتصاد ایران چگونه است | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی بودجه ۹۷با تورم، بیکاری و رشد اقتصاد ایران چگونه است

بودجه ۹۷با تورم، بیکاری و رشد اقتصاد ایران چگونه است

بامداد| آثار لایحه بودجه ۹۷ بر نرخ رشد اقتصادی، بیکاری و تورم از سوی سازمان برنامه و بودجه بررسی شد و بر این اساس نرخ رشد اقتصادی بدون نفت در سال بعد نیز مثبت خواهد ماند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه آثار اقتصادی کلان لایحه بودجه عمومی در جدول زیر گرداوری شده است که بر این مبنا در سال آینده رشد تولید ناخالص داخلی ۵٫۷ درصدی با احتساب نفت ۶۰ دلاری پیش بینی شده است.

همچنین با در نظر گرفتن قیمت نفت ۵۵ دلاری نرخ تورم ۹٫۱ و با قیمت نفت ۶۰ دلاری نرخ تورم ۶ درصد خواهد بود. بر اساس این گزارش با احتساب قیمت نفت ۵۵ یا ۶۰ دلاری نیز نرخ بیکاری همچنان دو رقمی خواهند ماند و نرخ‌های بیکاری ۱۱٫۳ و ۱۱٫۲ با قیمتهای نفت در نظر گرفته شده دور از ذهن نمی‌باشد.

بر اساس این گزارش سال آینده رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت مانند سال ۹۶ مثبت خواهد ماند و نرخ رشد اقتصادی بدون نفت ۵٫۸تا ۶ درصد برای سال آینده محتمل خواهد بود.

به گزارش تسنیم، یکی از نکات جالب در پیش بینی انجام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه احتساب استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و عدم به کار گیری منابع حاصل از افزایش قیمت حاملهای انرژی می‌باشد. گفتنی است بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق علاوه بر حاملهای انرژی منابع ۲۰ هزار میلیارد تومانی مندرج در بند و تبصره ۴ نیز از لایحه حذف شده است. این در حالی است که استفاده از منابع اشتغال زایی ۱۵ هزار میلیاردی تبصره ۱۸ (بند ۱-الف)در مصوبات کمیسیون تلفیق نیز دیده می‌شود.