بزرگترین ایراد طرح رجیستری ضریب بالای مالیاتی | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | علم و فناوری
: مسیر شما
علم و فناوری بزرگترین ایراد طرح رجیستری ضریب بالای مالیاتی

بزرگترین ایراد طرح رجیستری ضریب بالای مالیاتی

بامداد| رییس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی تهران، از افزایش ۱۷ درصدی قیمت تلفن های همراه در آینده نزدیک خبر داد. در خصوص طرح شناسه دار کردن موبایل اظهار داشت: طرح رجیستری یا همان شناسه دار کردن گوشی های موبایل، با هزینه هایی که از طرف دولت شده است و اتفاقاتی از قبیل قانون مند شدن و جلوگیری از قاچاق می تواند طرح موفقی باشد.

مهدی محبی در صورت اجرای طرح رجیستری برای برخی برندها در مراحل گذشته گفت: برای برندهایی مثل اپل این طرح اجرا شده است و برای مصرف کنندگان نیز پیامک های مرتبط ارسال شده است؛ به طور مثال برای برند اپل، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به ۴۰ شرکت مجوز واردات قانونی اپل را صادر کرد.

وی ادامه داد: ۶۵ درصد بازار توسط سامسونگ، ۱۵درصد توسط اپل و مابقی بازار توسط برندهای دیگر تامین می شود و تقریبا بر این اساس مابقی برندها در مراحل بعدی وارد طرح رجیستری خواهند شد.

ضریب بالای مالیاتی بزرگترین ایراد طرح رجیستری
محبی در پایان با اشاره به ایرادات طرح رجیستری اظهار داشت: بزرگترین ایراد طرح رجیستری ضریب بالای مالیاتی آن در این صنف است؛ بطوریکه اداره مالیات برای واردات کننده ها و فروشنده ها ضرایب بالایی را تعیین کرده است و نتیجه این ضریب بالا، افزایش قیمت تمام شده این محصول برای مصرف کنندگان می باشد. ضریب سود برای بازرگان ۱۸ درصد، ۵درصد برای عمده فروش و ۱۴ درصد برای خرده فروش تعیین شده است که هر اختلاف افزایش هرکدام مالیاتی نیز خواهند داشت. این ضرایب برای مثال با دلار ۲۰۰ تومانی و زمانی که قیمت های موبایل در حدود ۱۰۰هزار تومان بوده تعیین شده است.

وی ادامه داد: سود واقعی روی خرید و فروش تلفن همراه در بازار کمتر از یک درصد است؛ یعنی با ضریب ۱۴درصدی، خرده فروش در صدد جوابگویی و بازپرداخت مالیات خود خواهد بود و این باعث گرانی بیش از اندازه تلفن های همراه است. ضرایب بالای تعیین شده، در آینده ممکن است باعث ایجاد نواقص و باگ های زیادی شوند که به ناموفق شدن طرح شناسه دار کردن تلفن همراه خواهد انجامید. با همه این تفاسیر اداره مالیات باید با کاهش ضرایب مالیاتی و ارگانهای دیگر با برقراری جلساتی با اتحادیه ها و همچنین آسان کردن واردات تلفن همراه، به رفع نواقص این طرح کمک کنند.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی