بازار سرمایه همچنان بر مدار رکورد زنی | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | اقتصادی
: مسیر شما
اقتصادی بازار سرمایه همچنان بر مدار رکورد زنی

بازار سرمایه همچنان بر مدار رکورد زنی

بامداد| بازار سرمایه همچنان بر مدار رکورد زنی است؛ بازاری که پیش از این خیلی ها به رشد آن امیدی نداشتند، حالا بازهم در صدر توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است.

بازار سرمایه پس از طی کردن یک دوره طولانی رکود، در ماههای اخیر رشد قابل توجهی را تجربه کرده ،به طوری که حتی رکورد قبلی خود را هم شکسته است.

شاخص کل بورس که در نیمه مهر ماه ماه با ثبت ۸۴ هزار واحد به بالاترین رکورد سال جاری خود رسیده بود،در پایان آبان ماه ۸۸ هزار واحدی شد و به رکورد ۸۹ هزار واحدی دیماه ۹۲ نزدیک شد.برخی ها این افزایش را حباب عنوان کردند و برخی ها هم گفتند،اثرات افزایش نرخ ارز است.اما این افزایش ادامه یافت و رکورد دی ماه چهارسال پیش را هم شکست.حالا این بازار با ثبت ۹۱ هزار واحد در هفته اول آذرماه می رود که یکی از پربازده ترین بخش اقتصاد ایران در سال جدید باشد.

شاخص کل بورس در پایان سال گذشته ۷۷ هزار و ۲۳۰ واحد بود که با طی کردن روندی صعودی به ویژه از نیمه تابستان به بعد تا بالای ۸۷ هزار واحد پیش رفت. این میزان رشد شاخص بورس نشان دهنده بازدهی ۱۴ درصدی بازار سرمایه در ۸ماه سال ۹۶ است.

الزام بانک ها به رعایت نرخ سود بانکی ۱۵ درصدی از سوی بانک مرکزی و افزایش نرخ ارز از عوامل داخلی افزایش شاخص بورس بوده است.

رکورد زنی ادامه دارد

شاخص بورس در جریان معاملات پایان آبان ماه با رشد ۱۳۳۳ واحدی به رقم ۸۹ هزار و ۳۳۹ واحد رسید. در جریان این معاملات تعداد ۴۰۳۲ میلیون انواع اوراق بهادار به ارزش ۹۹۱۹میلیارد ریال در بیش از ۲۲۷هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶ و ۲۹ درصد رشد و ۵ درصد افت را نشان می دهد.

این روزها شاخص کل بورس از کانال ۹۱ هزار واحدی عبور کرده است. این شاخص در هفته جاری به پشتوانه فولادی‌ها و معدنی‌ها از ۹۱ هزار واحد هم گذشته و آخرین رکورد دماسنج بورس اوراق بهادار تهران این شاخص را ۹۱ هزار و ۲۶۳ هزار واحد نشان می دهد. آخرین رکوردی که بورس ثبت کرده مربوط به سال ۱۳۹۲ است که شاخص کل بورس کانال ۸۹ هزار واحد را تجربه کرد. اغلب کارشناسان بازار سرمایه عقیده دارند که این دفعه شاخص بورس ارتفاع ۹۰ هزار واحد را نیز فتح خواهد کرد.

منصور کریمی، کارشناس بازار معتقد است:« افزایش قیمت جهانی نفت، رشد دلار و فروکش کردن اظهارات خصمانه رئیس جمهوری امریکا در قبال برجام از جمله دلایل رشد شاخص هستند.»

البته گروه دیگر معتقد هستند که با توجه به افزایش ورود خریداران، شاخص بورس از قدرت کافی برای وارد شدن به کانال ۹۰ هزار واحدی و بالاتر برخوردار است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بخش عمده رشد شاخص در معاملات ، ناشی از رشد قیمت فلزات و مواد معدنی در بازارهای جهانی و تأثیر مثبت آن بر بازار بورس ایران بود. رشد قیمت فلزات و مواد معدنی در بازارهای جهانی، موجب افزایش قیمت سهام شرکت‌های مرتبط در بازار سرمایه ایران شده، به طوری که گروه فلزات اساسی را در صدر علاقه مندی‌های سهامداران قرار داده است.

بازار پربازده

بررسی ها نشان می دهد از ابتدای امسال تا کنون شاخص بورس با ۱۴ درصد افزایش و شاخص کل هم وزن با ۱۱٫۶ درصد افزایش عدد ۱۷۵۴۶ واحد را تجربه کرد.
در این میان سه صنعت «محصولات شیمیایی» با ۱۶درصد، «فلزات اساسی» با ۱۶ درصد و فراورده های نفتی با ۱۶ درصد بیشترین ارزش و «محصولات شیمیایی» با ۲۰ درصد، «خودرو و ساخت قطعات» با ۱۸٫۸ درصد و «فلزات اساسی» با ۱۵٫۶ درصد بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند.

اثرات دلار ۴ هزار و ۱۰۰ تومانی

خیلی ها افزایش نرخ ارز را یکی از عوامل رشد شاخص بورس می دادند،به این دلیل که درآمدهای صادراتی شرکت هایی که صادرات محور هستند،افزایش یافته است. سیدحمید میرمعینی در گفت وگو با خبرآنلاین درباره تاثیر افزایش قیمت ارز بر بازار سرمایه می گوید:«افزایش قیمت ارز طی روزهای اخیر بر روی فروش شرکت هایی که درآمدهای آنها مبتنی بر درآمد ارزی است،تاثیر مثبت دارد؛اما حتما این افزایش بر روی شرکت هایی که کالاهای وارداتی و مواد اولیه وارد می کنند،تاثیر منفی دارد. صنایع صادرات محور با فرصتی که افزایش قیمت ارز در اختیار آنها قرار می دهد می توانند به درآمد ارزی بیشتری دست یابند و البته در کلیت این موضوع به نفع اقتصاد کشور خواهد بود و درآمدهای صادراتی افزایش می یابد».

به گفته وی«در مجموع آنچه امروز در بازار ارز اتفاق افتاده به نفع بورس است در صورتی که ریسک های سیاسی هم کنترل شود،می توان امیدوار بود که بازار سرمایه طی ماههای آینده با رشد مواجه خواهد شد.»


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی