ایران: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | سیاسی ایران
: مسیر شما
تیتر یک ایران: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

ایران: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

بامداد/سفیر ایران در سازمان ملل متحد با انتقاد از دولت آمریکا به دلیل اعتیاد به تحریم دیگر کشورها، این سیاست را در تضاد با منشور ملل متحد و قواعد بین المللی برشمرد.

غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در کمیته ششم مجمع عمومی و در دستور کار کمیته منشور ملل متحد سخنرانی کرده و به بیان مواضع جمهوری اسلامی در زمینه موضوعات مرتبط با صلح و امنیت بین المللی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات پرداخت.
خوشرو گفت که ممنوعیت تهدید و توسل به زور، از مهم ترین دستاوردهای سازمان ملل می باشد. با این وجود اقدام برخی از کشورها در توسل غیر قانونی به زور یا تهدید به زور، نقض قواعد آمره بین المللی و منشور ملل متحد بوده و مشروعیت سازمان ملل را به خطر انداخته است.
وی در خصوص اعمال تحریم های شورای امنیت گفت که این تحریم ها تنها باید به عنوان آخرین چاره و در صورت وجود تهدید واقعی به صلح و یا نقض صلح و در صورت وجود شواهد روشن وضع شوند و اعمال آن ها نباید بر اساس اطلاعات غلط یا حدس و گمان باشد.

نماینده ایران تصریح کرد: «آن دسته از تحریم های شورای امنیت که ناشی از انگیزه یا نفوذ سیاسی باشد، غیر قانونی و نامشروع می باشند.»
خوشرو افزود: «امروزه شاهد روند جدیدی از به کار گیری تهدید علیه کشورها به عنوان ابزار سیاست خارجی هستیم که نمونه های آن در سازمان ملل متحد نیز قابل مشاهده است. تهدید کشورهایی که به قطعنامه خاصی رای دهند به قطع کمک های مالی و یا تهدید آن ها به نتایج ناشی از آرای خود در مجمع عمومی، با بیان اینکه آمریکا اسامی کشورها را یادداشت می کند، تنها یک نمونه در این زمینه است. روندی که نتیجه آن تضعیف سازمان ملل است و نه تقویت آن، و چنین روندی با اهداف تاسیس کمیته منشور و تقویت نقش سازمان ملل مغایرت دارد. موضوع دیگر مرتبط به منشور آن است که یک عضو شورای امنیت در مغایرت کامل با ماده ۲۵ منشور ملل متحد، در حال تنبیه کشورها به دلیل اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. این موضوع برای نخستین بار درتاریخ سازمان ملل متحد رخ می دهد.»
خوشرو سپس با انتقاد از تحریم های یکجانبه گرایانه، چنین اقداماتی را به لحاظ اخلاقی غلط و غیر قابل توجیه برشمرده و گفت این اقدامات به نوبه خود قواعد حقوق بین الملل را به چالش طلبیده و حق توسعه کشورها و قواعد حقوق بشری را نقض کرده است.
خوشرو گفت دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده و تحریم را به عنوان ابزار سیاست خارجی در پیگیری منافع خود محسوب می کند.
سفیر کشورمان ضمن استقبال از گزارشگر اقدامات قهرآمیز و تاثیر آن در بهره مندی از حقوق بشر، از کشورها خواست به توصیه های گزارشگر عمل کنند.

نماینده ایران در ادامه با استقبال از تصمیم کمیته منشور در زمینه بحث و بررسی ابزارهای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات وفق ماده ۳۳ منشور ملل متحد و با بیان تجارب ایران در استفاده از ابزار مذاکره برای حل و فصل بحران های غیر ضروری، برجام را به عنوان نمونه موفق مذاکراتی معرفی و اضافه کرد شرایط و الزامات منجر به این توافق، احترام متقابل، مذاکره از موضع برابر، و تمایل طرفین برای نیل به نتیجه ای بر اساس منافع مشترک بود.
وی در پایان با اشاره به نقش منفی و مخرب آمریکا و به ویژه تلاش دولت جدید آمریکا برای بر هم زدن این توافق گفت: «تحمیل اقدامات قهرآمیز از سوی آمریکا مترادف با مجازات جمعی و نقض حقوق بشر است.»

خوشرو در این زمینه به بیانیه گزارشگر اقدامات قهرآمیز در خصوص غیر قانونی بودن تحریم های آمریکا علیه ایران اشاره کرد.

منبع:تسنیم


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی