ایرانی ها دومین گروه پرشمار گردشگران خارجی استانبول|بامداد
: مسیر شما
اقتصادی ایرانی ها دومین گروه پرشمار گردشگران خارجی استانبول

بامداد – وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد که ایرانی ها بعد از اتباع آلمان، دومین گروه پرشمار گردشگران خارجی وارد شده به شهر استانبول هستند.

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه روز چهارشنبه با انتشار آمار رسمی خود اعلام کرد در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی بیش از ۳۳۷ هزار گردشگر ایرانی به استانبول سفر کرده اند و گردشگران ایرانی بعد از گردشگران آلمانی با ۴۰۳ هزار نفر در رده دوم قرار دارند.بر اساس آمار اعلام شده، شهر استانبول ترکیه در سال ۲۰۱۳ پذیرای ۳۸۶ هزار، سال ۲۰۱۴ پذیرای ۵۹۰ هزار، در سال ۲۰۱۵ پذیرای ۷۵۵ هزار و در سال گذشته میلادی پذیرای ۶۴۸ هزار گردشگر ایرانی بوده است.
بنا به اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در رده بندی بیشترین تعداد گردشگران خارجی استانبول به ترتیب آلمان با ۹۴ درصد کل گردشگران ورودی، ایران با ۷٫۵ درصد و عربستان سعودی با ۵٫۲ درصد، عراق با ۴٫۷ درصد و روسیه با ۴٫۴ درصد در رده های اول تا پنجم جای دارند.

بر اساس این آمار، فرانسه، انگلستان، اوکراین، آمریکا، هلند، کویت، ترکمنستان، آذربایجان، چین و الجزایر به ترتیب در رده های بعدی گردشگران ورودی به استانبول قرار دارند.بر اساس آمار اعلام شده، در هفت ماه سال جاری میلادی با ۶٫۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پنج میلیون و ۷۰۴ هزار گردشگر خارجی از ۲۰۷ کشور جهان به استانبول سفر کرده اند.طبق این گزارش که با استفاده از آمار تردد گردشگران از مرزهای هوایی و بنادر این شهر تهیه شده است؛ ۹٫۴ درصد کل گردشگران به استانبول را آلمان‌ها و ۷٫۵ درصد را ایرانی ها تشکیل داده اند. بر این اساس، شمار گردشگران کشورهای عرب به استانبول در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳۴ درصد افزایش یافته و داده ها نشان می دهد که تنها در نیمه نخست امسال یک میلیون و ۳۵۷ هزار و ۵۲۵ گردشگر عرب به استانبول سفر کرده اند.

استانبول دارای ۵۳۶ اقامتگاه شامل هتل و اقامتگاه ای مسافری با ظرفیت ۱۰۷ هزار و ۲۶۷ تخت دارای مجوز از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه است.ارجان چچن عضو هیئت مدیره انجمن آژانس های مسافرتی و گردشگری منطقه خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار آناتولی از استقبال گسترده و افزایش کم سابقه شمار توریستهای ایرانی طی سالهای اخیر در استانبول خبر داد و گفت: به زودی گردشگران ایرانی ورودی به استانبول ها از آلمانی ها پیشی خواهد گرفت.
وی بیان کرد: سالانه نزدیک به ۱۰ میلیون گردشگر به استانبول سفر می کنند و در سالهای اخیر شمار گردشگران ایرانی در استانبول افزایش یافته و به ویژه پس از لغو تحریم ها، بازتاب زنده شدن اقتصاد ایران در خیابانهای استانبول نیز دیده می شود. وی با اشاره به علاقه گردشگران ایرانی به کالاهای ترکیه گفت: واحدهای صنفی و تجاری استانبول کارکنانی که به زبان فارسی مسلط هستند، استخدام می کنند و هم اکنون نوشته هایی به زبان فارسی در ارتباط با تخفیف ها در ویترین واحدهای تجاری و مغازه های استانبول نیز دیده می شود.

منبع : ایرنا


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی