امیدواری اعراب به مقابله سخت ترامپ با ایران | سایت خبری تحلیلی بامداد | ترامپ
: مسیر شما
سیاسی بین الملل امیدواری اعراب به مقابله سخت ترامپ با ایران

بامدادنشریه آمریکایی «فوربس» در گزارشی نوشت از نظر بسیاری از رژیم‌های عربی منطقه خلیج‌فارس، انتخاب «دونالد ترامپ» بعنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا، یک پدیده مثبت تلقی می‌شود و یکی از دلایل آن این است که دولت جدید آمریکا احتمالاً سیاست‌های سختی را در قبال ایران اتخاذ خواهد کرد.

این گزارش ادامه می‌دهد، کشورهای عربی خلیج‌فارس، دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا را نه تنها مقصر رشد ردپای هژمونیک ایران می‌دانند بلکه معتقدند خروج شتاب‌زده آمریکا از عراق به پیدایش تکفیری‌های «داعش» منجر شد.

همپیمانان عرب آمریکا در خلیج‌فارس همچنین بر این باورند که دولت اوباما آنها را به حال خود رها کرده است و به دشمنان آنها نزدیک تر شده است.

این نشریه آمریکایی تأکید کرد که اعتبار، وجهه قدرت و بازدارندگی آمریکا به واسطه عدم پایبندی به تعهدات، واکنش ضعیف و برخی اوقات فقدان واکنش به اقدامات تحریک‌آمیز و حتی تلاش‌ها برای آسیب وارد کردن به نیروهای آمریکایی، دچار فرسایش شده است.

طبق این گزارش، یکی از نتایج اولیه این سیاست، مشارکت بازیگران خارج از منطقه است که توانایی بیشتری برای نفوذ بر فرایند شکل‌دهی آینده خود را دارد.

بر اساس این گزارش، کشورهای عربی از جمله مصر و عربستان مجبور به اتخاذ یک سیاست خارجی مستقل‌تر شده‌اند که با اهداف سیاسی آمریکا هماهنگ نیست و به دنبال حمایت‌های بیشتر دیپلماتیک و نظامی خارجی هستند.

برخلاف «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، رهبران کشورهای عربی خواستار لغو برجام در این مرحله نیستند. از نظر آنها لغو توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه‌ آلمان) در این برهه از زمان بیش از آنکه منفعت داشته باشد، ضرر دارد.

در دو کنفرانسی که در ماه نوامر در امارات متحده عربی و بحرین برگزار شد، سران کشورهای عربی در خصوص فعالیت‌های ایران در منطقه و در خصوص افزایش نفوذ ایران در عراق، یمن، سوریه و لبنان ابراز نگرانی کردند.

فوربس با اشاره به این موارد ادامه داد، برخی از رهبران کشورهای عربی در حال حاضر امیدوارند که ترامپ تأکید کمتری بر حقوق بشر داشته باشد و آزادی عمل بیشتری در سرکوب مخالفان حقیقی و خیالی با حکومتشان به آنها بدهد.

این گزارش ادامه داد، بازسازی روابط با کشورهای عربی در حالیکه ترامپ به دنبال روابط حسنه با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه است، تاحدودی دشوار است. بسیاری از کشورهای عربی منطقه از برخی از اظهارنظرات ترامپ در خصوص رژیم صهیونیستی ناخرسند هستند به ویژه آنکه اعلام کرده است سفارت آمریکا را به بیت‌المقدس منتقل خواهد کرد.

طبق این گزارش، حتی اگر موضوع فلسطین بعنوان اولویت برتر کشورهای عربی نباشد، اما تحقق همین یک گفته ترامپ در خصوص انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس موجب بروز بحران با کشورهای عربی می‌شود.

این نشریه آمریکایی ادامه داد که کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی امیدوارند که دولت ترامپ رویکرد سخت‌تری را در قبال ایران اتخاذ کند و به دنال رواط حسنه بیشتر با این کشور نباشد.

فوربس اینگونه نوشت، رژیم‌های عربی امیدوارند که دونالد ترامپ با فعالیت‌های ایران در خاورمیانه مقابله کند و حتی تهدید کند که به دلیل حمایت از «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه و حزب‌الله علیه ایران از نیروی نظامی استفاده می‌کند.

این نشریه در پایان اینگونه نوشت که ترامپ احتمالاً بیش از اوباما بر موضوعات داخلی آمریکا متمرکز خواهد بود و احتمالاً ترجیح می‌دهد از مداخله شخصی در مسائل خاورمیانه فاصله بگیرد و مداخله آمریکا در منطقه را کاهش دهد.

فارس


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی