افزایش ۲۵ درصدی تخت‌های بیمارستانی در کشور|بامداد
: مسیر شما
اجتماعی افزایش ۲۵ درصدی تخت‌های بیمارستانی در کشور

بامداد –  معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت گفت: در چهار سال گذشته بزرگ‌ترین پروژه‌های درمانی کشور طی ۳۵ سال اخیر، به بهره‌برداری رسید.

سیدعلی صدرالسادات در جشنواره عمران سلامت اصفهان با اشاره به طرح تکمیل ۲۱ هزار تخت بیمارستانی در دولت یازدهم و افزایش ۲۵ درصدی تخت‌های بیمارستانی، اظهار کرد: در گذشته شاخص تخت بیمارستانی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۱.۵ تخت بود و توسعه تخت‌های بیمارستانی از اقدامات موثر وزارت بهداشت است، زیرا این شاخص در کشور رضایت‌بخش نیست.
وی ادامه داد: اگر توسعه ۲۱ هزار تخت نیز چندان مطلوب نبود، اما این کار صورت گرفت و از ابتدای سال ۹۲ تا انتهای سال ۹۵، ۲۳ هزار تخت بیمارستانی ایجاد شد. در کنار این طرح‌های عمرانی، طرح تحول نظام سلامت نیز اجرا شد و بسیاری از بیمارستان‌هایی که از ۱۵ سال پیش تاکنون نیمه‌تمام مانده بود، تکمیل شد.
معاون توسعه و مدیریت منابع وزیر بهداشت با بیان اینکه در چهار سال گذشته بزرگ‌ترین پروژه‌های درمانی کشور در ۳۵ سال اخیر به بهره‌برداری رسید، تصریح کرد: افزایش ۲۵ درصدی تخت‌های بیمارستانی، اشتغال روزانه ۳۰ هزار نفر در کارگاه‌های احداث و بازسازی مراکز درمانی و بهداشتی و تلاش برای ایجاد عدالت در سلامت در مناطق محروم از اقداماتی است که وزارت بهداشت دولت یازدهم دنبال کرده است.
صدرالسادات اضافه کرد: اختصاص بخشی از درآمد حاصل از ارزش افزوده به طرح تحول سلامت از مهم‌ترین عواملی است که وزارتخانه را در ارتقای نظام سلامت یاری کرد. بهره‌برداری از ۲۲ بیمارستان ۲۰۰ تخت خوابی، ۴۵ بیمارستان با ظرفیت ۱۰۰ تا ۲۰۰ تخت، موجب شد تا در مجموع ۲۵ هزار و ۹۷۹ تخت بیمارستانی تکمیل و به بهره‌برداری برسد.

وی گفت: در حال حاضر در استان اصفهان ۶هزار و ۶۰۹ تخت فعال وجود دارد که از این تعداد ۳هزار و ۶۶۳ تخت فرسوده است. از سال ۹۲ تا ۹۵ بالغ بر ۱۹۸ هزار مترمربع بهسازی و توسعه در بلوک‌های زایمانی اتفاق افتاده است و ۴۰۰ هزار مترمربع کلینیک ویژه احداث شده است.
معاون توسعه و مدیریت منابع وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در مجموع در کشور ۲.۵ میلیون مترمربع بهسازی در بخش هتلینگ بیمارستان‌های فعال اتفاق افتاده است. در زمینه بهداشت نیز در این مدت ۳هزار و ۴۰۰ خانه بهداشت و ۳۶۵ مرکز جامع سلامت روستایی احداث شده است.

منبع : ایسنا