ابلاغ همزمان ۴ طرح اشتغالی دولت از امروز|بامداد
: مسیر شما
اقتصادی ابلاغ همزمان ۴ طرح اشتغالی دولت از امروز

بامداد –  ۴ طرح “توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار(تکاپو)”، “مشوق های بیمه ای سهم کارفرما”، “کارورزی” و “مهارت آموزی در محیط کار واقعی” در قالب بسته جامع اشتغال فراگیر از امروز از سوی دولت به سراسر کشور ابلاغ می شود.

در راستای سیاست های اشتغالی دولت برای حل معضل چند میلیونی بیکاری امروز بسته جامع اشتغال فراگیر که شامل ۴طرح اشتغالی است به دستگاه های اجرایی ابلاغ می شود. دولت در راستای تحقق برنامه ششم توسعه مکلف است که سالانه ۹۵۵ هزار شغل ایجاد کند که به این منظور ۴طرح سیاست گذاری اشتغال را ابلاغ می کند.

طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار(تکاپو)، طرح مشوق های بیمه ای سهم کارفرما، طرح کارورزی و طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی در قالب بسته جامع اشتغال فراگیر وزارت کار است.

این بسته در ۳۱خرداد ماه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شد و از امروز به تمام دستگاه های اجرایی ابلاغ می شود.

در طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) اشتغال پایدار با هدف پویایی و توسعه رسته های کسب و کاری منتخب و اولویت دار در سطح ملی و استانی هدف این طرح است که ایجاد سالانه ۴۵۰ هزارنفر را در دستور کار دارد.

در قالب طرح کارورزی نیز قرار است فارغ التحصیلان دانشگاهی جویای کار در سامانه کارورزی ثبت نام و احراز صلاحیت می کنند و به مدت ۴تا۶ماه به عنوان کارورز معرفی می شوند. در قالب این طرح قرار است سالانه ۱۵۰ هزار فارغ التحصیل بیکار دارای شغل شوند. در راستای این طرح قرار است به آن دسته از ثبت نام کنندگانی که مشغول کار می شوند به میزان ۳۱۰ هزار تومان یعنی به میزان یک سوم حداقل حقوق مصوب سال ۹۶ پرداخت شود.

پیش از این عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون از آغار رسمی طرح کارورزی از تیرماه خبر داد و گفت: کارورزان برای حضور در دوره کارورزی حدود ۳۱۰هزار تومان دریافت می‌کنند و مشمول بیمه مسئولیت مدنی می‌شوند.

طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی نیز طرح دیگر این بسته اشتغالی است که با مخالف جامعه کارگری همراه شده است چرا که معتقدند این همان طرح استاد شاگردی قدیم است که برده داری نیروی کار را به دنبال دارد. جامعه هدف این طرح افراد بالای ۱۸ سال هستند که قرار است مهارت های فنی را فرا گیرند.

آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصا در صنایع دستی، کمک به بنگاه‌های فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند،کاهش هزینه های جذب و به کارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت و توان آموزشی عملی بنگاه‌های اقتصادی اهداف اجرای طرح مهارت آموزی هستند.

طرح آخر بسته سیاستی اشتغالی دولت طرح مشوق های کارفرمایی سهم کارفرما است. دولت مشوق هایی را برای کارفرمایان در قالب اجرای طرح‌های تکاپو، کارورزی و مهارت آموزی از جمله معافیت از بیمه را در صورت جذب افراد جویای کار در نظر گرفته است.

منبع : تسنیم