آنا نوشت: آقای ظریف چه کسانی برجام را «شق القمر» نامیدند؟|بامداد
: مسیر شما
تیتر چهار آنا نوشت: آقای ظریف چه کسانی برجام را «شق القمر» نامیدند؟

بامداد – ظریف درحالی گناه شق القمر نامیدن برجام را به گردن منتقدان انداخته است که دولتمردان بودند که نام هایی چون «آفتاب تابان» و «فتح الفتوح» را بر برجام نهادند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان، در اولین اظهارنظر رسمی خود بعد از تشکیل دولت دوازدهم در پاسخ به این پرسش که در روند مذاکرات هسته‌ای و پس از توافق توقعات و انتظارات از برجام بیش از حد معمول و واقعی‌اش بالا رفت و امروز با ادامه فعالیت شما در وزارت خارجه و تشکیل معاونت اقتصادی این تصور ممکن است برای برخی ایجاد شود که قرار است در حوزه تعاملات اقتصادی و سیاسی اتفاق بزرگی بیفتد و شق‌القمر شود. تا چه اندازه تحولات جدید در وزارت خارجه از چنین ظرفیتی اساسا برخوردار است؟ گفت: از بنده هیچ‌ وقت قبل و بعد از برجام جز این‌که گفته‌ام «برجام در پی حذف موانع اقتصادی است» جایی حرفی نشنیده‌اید و در این‌باره مثالی را بارها گفته‌ام. فردی پایش شکسته بود، رفت پیش دکتر. به دکتر گفت بعد از این‌که گچ پایم را باز کردم می‌توانم فوتبال بازی کنم، دکتر گفت بله می‌توانید. سپس آن فرد گفت، ولی من که فوتبال بلد نیستم.»
ظریف با تاکید بر این‌که “برجام گچ را از پای ایران باز کرد” افزود: «این‌که بتوانیم پس از باز کردن گچ از پا، قهرمان دو میدانی شویم به خیلی از عوامل دیگر نیاز دارد. البته دستاوردهای برجام هم کم نبوده است؛ میزان سرمایه‌گذاری و ورود منابع مالی به کشور حتی با زمان قبل از تحریم‌ها قابل مقایسه نیست و شرایط جدیدی ایجاد شده است.»
درحالی وزیر خارجه کشورمان بدون توجه به سخنرانی‌های دولتمردان کشورمان در تمجید و تعریف بیش از حد از برجام منتقدان را مورد بی‌مهری قرار داده است که رئیس دولت یازدهم بیش از همه در مورد برجام وعده‌های مختلف به مردم داده است.

دراین راستا ازاولین روز تصویب برجام دولتمردان بخصوص ظریف بیان داشتند که تمامی تحریم‌ها از روز اول اجرای برجام لغو می شوند. از سوی دیگر تعابیر مختلفی برای برجام به کار برده شده که همه از زبان دولتمردان و رئیس جمهور بیان شده است.
همچنین برجام به عنوان بزرگترین دستاورد دولت یازدهم از سوی دولتمردان معرفی شده است. دستاوردی که حسن روحانی ازدواج جوانان، محیط زیست، آب خوردن، کارو اشتغال جوانان، گشایش اقتصادی و … را منوط به آن کرد و اسامی از جمله «‌آفتاب تابان»‌، «فتح‌الفتوح»، «پیروزی بزرگ ملت ایران»‌ و … را روی آن گذاشت.
همچنین حسن روحانی در تعریف وتمجید دیگری از برجام در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای،‌ مورخ یکشنبه ۲۰ فروردین ماه سال جاری گفت: «برجام یک ابر است. این ابر برای اینکه بخواهد ببارد و سرزمین ما را پرآب کند، این جنگل ها، سروها و مراتع است که این ابر را وادار به باران می کنند. اگر پائین سبزه، گل و درخت نباشد، ابر نخواهد بارید. بارش این ابر با این گل ها بود.»
گذشته از این موارد دولتمردان در مورد برجام وعده‌های بسیاری به مردم داده‌اند که افکارعمومی انتظار بالایی از آن دارد و ازاین رو نمی‌توان با بی‌اعتنایی در این موارد مشکل را به گردن منتقدان انداخت. همانطورکه از نام منتقدان بر می‌آید آنان بیشتر بر انتقاد از برجام و راه‌هایی که گفته می شد ایران به غرب نزدیک می شوند گلایه کردند و نمی توان یک نمونه آورد که منتقدان برجام را تعریف و از آن انتظارات بزرگ و نامعقول داشته باشند بلکه بیشتر نسبت به ایجاد وعده های باورنکردنی دستگاه دیپلماسی کشورمان را مورد نقد قرار داده‌اند.

منبع : آنا


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی