آرایش سازمان انرژی اتمی برای فردای بدون برجام | بامداد | پایگاه خبری تحلیلی بامداد | یادداشت
: مسیر شما
یادداشت آرایش سازمان انرژی اتمی برای فردای بدون برجام

آرایش سازمان انرژی اتمی برای فردای بدون برجام

بامداد| با نزدیک شدن به دوره امضای مجدد تعلیق تحریم‌های ایران از سوی دونالد ترامپ، موضوع خروج امریکا از برجام خیلی جدی‌تر از هر زمان دیگر در محافل مختلف مطرح می‌شود.
این احتمال از آنجا شروع شد که دونالد ترامپ، در آخرین دوری که تعلیق تحریم‌های ایران را امضا کرد، چهار شرط برای امضای مجدد این تعلیق‌ها در نظر گرفت؛ شروطی غیر هسته ای و مداخله جویانه که در ارتباط مستقیم با موضوعات دفاعی کشورمان است؛ جایی که ترامپ خواستار بازرسی از اماکن نظامی ایران می‌شود و سپس با پیوند زدن برنامه دفاع موشکی با پرونده هسته‌ای اینگونه عنوان می‌کند که ایران باید اثبات کند به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست و در صورت ساخت و آزمایش موشک، با تحریم روبه‌رو شود. پس از طرح این شروط بود که بسیاری به صراحت عنوان کردند ترامپ دور بعدی تعلیق تحریم‌های ایران را امضا نخواهد کرد و عملاً امریکا حساب خود را از برجام جدا خواهد کرد. دلیل این مدعا نیز پافشاری ایران برای حفظ توانمندی دفاعی خود است.
اما واقعیت آنجاست که دونالد ترامپ و تیم مشاورانش از همان روز‌های پیش از ورود به کاخ سفید همواره مواضع خصمانه‌ای علیه برجام اتخاذ کردند و این روند پس از حضور آنان در قدرت نیز ادامه پیدا کرد؛ روندی که به اعتقاد ترامپ تاکنون هیچ عایدی‌ای برای ایالات متحده نداشته، اگرچه اروپایی‌هایی که یک به یک در حال چیدن میوه‌های برجام در داخل ایران بودند، کوشیدند این سخنان را نشنیده بگیرند و برای حفظ منافع اقتصادی خود هم که شده، تاحدودی از همراهی با امریکا در این خصوص بپرهیزند. اما تکروی‌های اروپا و فشار‌های آنان به دولت امریکا باعث نشد که ترامپ و تیم مشاورانش برای برهم زدن برجام بیکار بنشینند، چراکه آنان از اهمیت موضوع توانمندی‌های دفاعی کشورمان به ویژه در حوزه موشکی، برای مردم و مسئولان آگاه هستند و با تمرکز و افزایش فشار در این حوزه، می‌کوشند برجام را از مسیر اصلی‌اش منحرف کنند. آنان در این بازی تلاش می‌کنند ایران را تهدیدی برای منطقه و جهان معرفی و همان سناریوی قدیمی در خصوص تلاش ایران برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را باز آفرینی کنند.

واکنش ایران چیست؟

حال نکته‌ای که در این میان مطرح می‌شود، این است که در صورت خروج امریکا از برجام که همگان آن را نابودی رسمی این توافق بین المللی می‌دانند، واکنش جمهوری اسلامی ایران که بیش از دو سال است تمامی فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کرده، چه خواهد بود؟
در این بین پیشنهادات متفاوتی به مسئولان کشور مطرح شده اما به نظر می‌رسد که مهم‌ترین دستور کار ایران در این خصوص، ‌آغاز بازگشت هسته‌ای است. فرآیندی که در آن ماشین‌های سانتریفیوژ کشور با تمام توان فعالیت خود را از سر خواهند گرفت و روند غنی سازی متناسب با نیاز کشور آغاز خواهد شد؛ اتفاقی که محمد احمدیان، معاون سازمان انرژی اتمی نیز تلویحاً به آن اشاره می‌کند و می‌گوید که در صورت خروج امریکا از برجام این سازمان به عنوان بازوی فنی و اجرایی جمهوری اسلامی ایران برای اجرای هرگونه تصمیم مقام‌های ارشد کشور آمادگی کامل دارد.

خروج ایران از NPT می‌تواند هزینه خروج امریکا از برجام باشد

همچنین فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل نیز گزینه دیگری روی میز می‌گذارد و به دولت پیشنهاد می‌کند که دولت هزینه خروج امریکا از برجام را خروج ایران از NPT قرار دهد.
فؤاد ایزدی که با خبرگزاری مهر گفت‌وگو کرده در خصوص علت تلاش امریکا برای برهم زدن برجام عنوان کرده که آنها احساس می‌کنند می‌توانند از دولت فعلی آقای روحانی امتیازات بیشتری را بگیرند، شاید دولت بگوید که ما به آنها امتیازی نمی‌دهیم، اما همان برجام ۲ و ۳ که آقای روحانی دو سال پیش صحبت کردند، پیامی را برای طرف مقابل ارسال کرد که آنها گمان می‌کنند می‌توانند این کار را با ایران انجام دهند.
این کارشناس مسائل بین المللی سپس پیش‌بینی کرد که اگر اروپایی‌ها موفق شوند تا ۲۲ اردیبهشت خواسته‌های ترامپ را برآورده کنند، امریکا در برجام می‌ماند و اگر به این نتیجه برسند که اروپایی‌ها نمی‌توانند نتیجه دلخواه آنها را در برجام برآورده کنند، خروج از برجام را به عنوان گزینه دوم خود انتخاب خواهند کرد و این کار را با این تفکر انجام می‌دهند که پس از خروج از برجام، فشارهای گسترده‌ای را علیه نظام جمهوری اسلامی ایران اعمال کنند.
فؤاد ایزدی سپس در پاسخ به این سوال که اگر امریکا از برجام خارج شود، ادامه آن بدون حضور امریکا به نفع کشور خواهد بود یا خیر، تأکید کرد: قطعاً این شرایط در راستای منافع ملی ما نخواهد بود، چرا که اگر آنها از برجام خارج شوند و تحریم‌های امریکا برگردد، ایران در شرایطی قرار خواهد داشت که هم ذیل تحریم است و هم محدودیت‌های هسته‌ای برجام را پذیرفته است.
وی در همین خصوص ادامه داد: این حرف که برخی از مسئولان ما بیان کردند مبنی بر اینکه اگر امریکا از برجام خارج شود با اروپایی‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهیم، دقیقاً گزینه مطلوب امریکایی‌ها است که آنها به تعهدات خود در قبال برجام عمل نکنند و ایران یک طرفه تعهدات خود را عملی کند.
ایزدی در پاسخ به این سؤال که نظر شما در خصوص مواضع اخیر وزارت امور خارجه درباره خروج از برجام نیز اظهار داشت: آقای عراقچی اخیراً گفته است که اگر امریکا از برجام خارج شود ما هم از آن خارج خواهیم شد اما این صحبت را هم دیر مطرح کردند و هم اینکه آقای عراقچی در جایگاه معاون وزیر این حرف را بیان کرده است و بهتر آن است که اگر حرف مهمی قرار است به طرف مقابل مخابره شود، در جایگاه وزیر و یا رئیس جمهور مطرح شود.
وی در پاسخ به این سؤال که هزینه خروج امریکا از نظر شما چه می‌تواند باشد، گفت: هزینه خروج امریکا از معاهده بین‌المللی برجام می‌تواند این باشد که از جانب رئیس جمهور ما این مسئله مطرح شود که اگر آنها بخواهند از برجام خارج شوند نه تنها ما از برجام بلکه از معاهده NPT هم خارج خواهیم شد. ایزدی در پایان خاطرنشان کرد: اگر در یکی دو هفته آینده آقای روحانی این حرف را مطرح کند ممکن است آنها این مسئله را جدی بگیرند و در ادامه مسیر تغییراتی را در تصمیمات خود به وجود آورند اما اگر این صحبت از جانب ما منتقل نشود همچنان ما مسیر ضعف در حوزه سیاست خارجی را خواهیم داشت.

نقض برجام، ضربه به نظام بین المللی است

در دیگر سو بهروز کمالوندی، معاون بین الملل سازمان انرژی اتمی کشورمان هم در سخنانی دیپلماتیک کوشید خروج امریکا از برجام را تهدید کننده موقعیت سازمان‌های بین المللی و توافقات چندجانبه معرفی کند و در این خصوص اظهار کرد: اگر برجام مورد تهدید قرار گیرد، تبعات سنگینی برای دولت ها، سازمان‌های بین المللی و رژیم‌های بین‌المللی خلع سلاح هسته‌ای جهان خواهد داشت. وی با بیان اینکه اجرای موفق برجام، منجر به تعمیق صلح و آرامش در جامعه جهانی خواهد شد، گفت: این امر مستلزم پایبندی همه طرف‌ها بدون هرگونه استثنا و تبعیض در حوزه‌های مختلف حقوقی، فنی و مالی خواهد بود.
کمالوندی سپس افزود: گزارش آژانس انرژی اتمی به طور مکرر بر اجرای تعهدات از سوی ایران تأکید دارد و این نشانه‌ای از حسن نیت ایران برای نشان دادن ماهیت صلح آمیز فعالیت‌های هسته‌ای خود است.

*جعفر تکبیری

منبع: روزنامه جوان


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

بامداد | سایت خبری تحلیلی بامداد | اخبار روز، سرگرمی ، اخبار فرهنگ و هنر، اخبار اقتصادی، انتخابات 96 ، کاندیدای ریاست جمهوری 96 ، اخبارتئاتر و سینما ، اخبار اجتماعی